„Minden, amit az oroszok a Fekete-tengeren szállítanak, jogos katonai célpont a számunkra” – mondta a Politico brüsszeli hírportálnak Oleg Ustenko, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója. A tisztviselő ezzel az orosz kikötők és hajók megtámadására célzott, köztük olyan tankerhajókra, amelyek több millió hordó olajat – a múlt hónapban 32 milliót – szállítanak Európába. Kijev a jogos célt „Moszkva hadigépezetének gyengítésére irányuló erőfeszítés” részeként jelölte meg.
Az ukrán védelmi minisztérium szerint amíg az oroszok „terrorizálják a békés ukrán városokat és elpusztítják a gabonát, éhhalálra ítélve százmilliókat”, addig „nem lesznek biztonságos vizek és békés kikötők a számukra a Fekete- és az Azovi-tengeren”.
Ustenko szerint ezen lépés egyfajta „megtorlás”, amiért Oroszország nem hosszabbította meg a Fekete-tengeri gabonaegyezmény rá eső részét a múlt hónapban, sőt rakétatámadásokat indított ukrán kikötők és mezőgazdasági raktárak ellen.
Lapunk megkeresésére Kaiser Ferenc biztonságpolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) docense a harmadik országokba történő gabonaszállítások kapcsán elmondta, hogy „alapvetően nem lett volna gond, hiszen rekordtermés született az idén Európa keleti felén”.
Hozzátette:
Azzal, hogy több millió tonna ukrán gabona kereskedelme nehézkessé vált, hiszen ekkora mennyiséget csak Odesszán keresztül lehet kivinni, fel fogja hajtani az árakat.
Ám a szakértő szerint éppen ez volt Moszkva célja, hiszen ezzel növeli a saját profitját is.
Ustenko kijelentése kapcsán az NKE docense arra is emlékeztetett, hogy ez inkább az orosz olajat, mintsem a gabonát érinti, ugyanis utóbbinak nem feltétlenül kell érintenie a Fekete-tengert, hiszen Oroszország a Balti-tengeren vagy keleten, Vlagyivosztokon keresztül is tud exportálni.
Az ukrán reakciót a biztonságpolitikai szakértő racionálisnak írta le, vagyis „ha ti nem hagytok minket exportálni, akkor mi is igyekszünk a ti kereskedelmeteket akadályozni.”