Az USA a kínai drónprogramot utánozza?
Az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon) kezdeményezése szerint a következő két évben több ezer pilóta nélküli hajó, repülőgép és autonóm rendszer fog kiépülni. Míg a védelmi miniszterhelyettes, Kathleen Hicks szerint a cél a pekingi agresszió elrettentése és a kínai népi felszabadító hadsereg (PLA) legnagyobb előnyének, vagyis a számbeli fölényének a leküzdése – hívta fel a figyelmet a South China Morning Post.
Jon Grevatt, a Janes védelmi hírszerző cég ázsiai- és csendes-óceáni információkért felelős vezetője szerint Kínában az elmúlt években nagyszámú pilóta nélküli (drón-) rendszert építettek ki gyorsan, egyszerűen és olcsón, kihasználva az integrált katonai-kereskedelmi szektor erejét.
Meglátásom szerint a Replicator kezdeményezés tulajdonképpen lemásolja azt, amit Kína az elmúlt tíz évben csinált
– fogalmazott.
Az amerikai védelmi minisztérium Replicator projektje a következő 18-24 hónapon belül kíván felépíteni több területen (légi, vízi) több ezer fős, harcképes autonóm rendszert. A kezdeményezés célja, hogy Washingtonnak több drónja legyen, mint Pekingnek. Az autonóm rendszerek kiépítésének célja az amerikai versenyelőny megtartása – egyesek szerint visszaszerzése – Pekinggel szemben.
Ám, amint arra a Defense News véleménycikke is rámutat, a program bejelentését követően sokan kételyeket fogalmaztak meg annak léptéke, mérete és ütemezése miatt. Ugyanakkor a Pentagon agresszív beszerzési kezdeményezése egy stratégiai fenyegetés elhárítása érdekében nem új keletű – elég csak az iraki háborút említeni, amikor 2008-ban akna- és rajtaütésektől védett járművet (MRAP) építettek és gyártottak le gyorsan.
A fókuszban Tajvan
Hicks azt is elmondta, hogy ha Kína 2027-ben, 2035-ben és 2049-ben is elhiszi, hogy a támadásának költségei túl nagyok a győzelemhez, akkor teljesítették a feladatot.
2027 azért is kiemelten fontos Pekingnek, mert a népi felszabadító hadsereg 100. évfordulójára tűzte ki célul azt, hogy a hadsereg képes legyen stratégiai támogatást nyújtani a kínai nemzet nagy megújulásához – amely lényegében a geopolitikai súly megkerülhetetlenségét jelenti. 2035-re a hadsereg modernizációját, míg 2049-re, vagyis a népköztársaság 100. évfordulójára a PLA világszínvonalú hadsereggé válása a cél.
Egyes elemzők – köztük Philip Davidson nyugalmazott admirális, az amerikai Indo-csendes-óceáni parancsnokság egykori vezetője – szerint 2027-ben Peking megtámadhatja Tajvant, amelyet szakadár államnak tart, ám az „Egy Kína elv” mentén országa részének tekinti. Mint ismert, ahogy a legtöbb ország, úgy az Egyesült Államok sem ismeri el Tajvan független államiságát, ám sokan ellenzik Peking minden olyan kísérletét, amely a sziget erőszakos elfoglalására irányul.