A Biden-adminisztráció egyeztetéseket folytat Vietnámmal, hogy nyélbe üssék a két korábbi háborús ellenség történetének legnagyobb fegyverüzletét – számolt be a Reuters hírügynökség két, az ügyet ismerő forrásra hivatkozva. A csomag többek közt F–16-os negyedik generációs vadászgépeket tartalmazna, amennyiben valóban megállapodnának a felek, azonban a tárgyalások még csak a kezdeti szakaszukban vannak.
Az egykori ellenségek szeptember elején kötöttek átfogó stratégiai partnerségről szóló megállapodást – a kapcsolatok ezen a szintjén csak három ország áll Vietnámmal: India, Kína és Oroszország. A vietnámi háború emléke által beárnyékolt viszonyban történelmi mérföldkőnek számító egyezményt Joe Biden amerikai elnök hanoi látogatásakor írták alá.
– Nagyon gyümölcsöző és ígéretes biztonsági kapcsolatokat ápolunk a vietnamiakkal, és érdeklődést látunk részükről néhány amerikai rendszerrel kapcsolatban, különösen mindazzal, ami segíthet nekik tengeri területeik jobb megfigyelésében – fogalmazott az egyik nevét elhallgató forrás a Reutersnek. Vietnám és Kína között – habár papíron szövetségesek – egyáltalán nem feszültségektől mentes a viszony.
A két ázsiai országot egy csaknem 1500 kilométer hosszú szárazföldi határ köti össze, a Dél-kínai-tengeren pedig területi vitáik vannak néhány sziget ellenőrzése felett.
2019-ben több napon keresztül néztek farkasszemet egymással a kínai és vietnámi parti őrség egységei, miután Peking megsértette Hanoi kizárólagos gazdasági övezetét.
A Reutersnek nyilatkozó források azt is elárulták, Washington célja, hogy Vietnám hadereje modernizálásában nagyobb szerepet vállaljanak az amerikai, dél-koreai és indiai hadiipari vállalatok.
Az amerikai–vietnámi üzlet több szempontból is érdekes. A The New York Times amerikai napilap szeptemberi eleji cikke szerint Hanoi Oroszországtól is vásárolna fegyvereket nyolcmilliárd dollár értékben – az időszak, amire az állítólagos megállapodás szól, nem ismert.
Másrészt, az ukrán vezető politikusok Volodimir Zelenszkij elnökkel az élen a háború kirobbanása óta F–16-os vadászgépeket követelnek a nyugati szövetségesektől. Habár néhány európai állam ebbe bele is ment, az Egyesült Államok feltűnően vonakodik a gondolattól, hogy amerikai gépek lepjék el Ukrajna egét. Még azt is csak hosszas huza-vona után sikerült elérni, hogy engedélyezzék más országok transzfereit és az ukrán pilóták F–16-os rendszerekre való kiképzését.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Europress/AFP/John Thys)