Tavaly szeptembereben az elsöprő választási győzelem után, visszafogottan ünnepelt az Olasz Testvérek párt és a vele együtt kormányra lépő koalíciós erők, hangsúlyozva, hogy tökéletesen tisztában voltak azzal, milyen rendkívüli feladatok megoldására vállalkoztak.
A jobbközép erők a választások során ígéretet tettek az olaszoknak, hogy megállítják az illegális bevándorlókat, felveszik a harcot a Földközi-tengeren virágzó emberkereskedelemmel, illetve hajó blokáddal állítják meg az Afrikából indulni kívánó tömegeket. Kétségtelen, hogy a bevándorlási krízis jelenti a kormány számára az egyik legnagyobb kihívást, naponta dőlnek meg a migrációs rekordok.
Az év eleje óta közel 133 ezren érkeztek a Földközi-tenger migrációs folyósóján keresztül Itáliába.
Szinte zavartalanul áramlanak az illegális bevándorlók az afrikai országokból, miközben az Olaszország északi szomszédai egymás után erősítik meg a határellenőrzéseket az illegális bevándorlók kiszűrésére. Franciaország és Ausztria után Svájc is bejelentette, kiemelt figyelemmel ellenőrzik a határátlépőket. A szomszédos országok fegyveres erőkkel, katonasággal, valamint drónokkal felszerelve erősítik meg az ellenőrzéseket, hogy az illegális bevándorlók ne szivároghassanak be országaikba.
Itália szinte átjárófolyosó nélkül maradt.
Svájc Ticino kantonjába megemelt létszámú határőrt rendeltek ki. Bár Svájc nem számít a migránsok célországának, mégis attól tartanak, hogy a szomszédos ország határátlépőinek lezárásával Svájcba fognak beszivárogni a Lampedusára érkezett bevándorlók – írják a helyi lapok.
Elsősorban a teherforgalom és a nemzetközi vonatok ellenőrzésére fordítanak kiemelt figyelmet.
Az Európai Unió kérésére Olaszország úgy határozott, hogy a jövőben zárt táborokban tartja majd az érkezőket a menedékkérelem jóváhagyásáig. Az első zárt migránsközpontot vasárnap nyitották meg Szicíliában, Pozzallo kikötőjétől egy kilométerre fekvő létesítményben, mely 300 személy befogadására alkalmas. A következő a francia határszakasz közelében várható, majd Lampedusa szigetén.
A sziget polgármestere Filippo Mannino bejelentette, azonnal tüntetésbe kezdenek, ha a migránsok fogva tartására újabb létesítmény épül a szigeten.
Az olasz ellenzék azzal vádolja a kormányt, hogy lágerekbe, koncentrációs táborokba zárja a migránsokat. A belügyi tárca azzal magyarázza a döntést, hogy a továbbiakban nem mozoghatnak szabadon és nem jelenthetnek kockázati tényezőt a társadalom számára.
A migrációs helyzetet nem könnyíti, hogy hamis hírek tömkelege kering az interneten, és a sajtóban, mely az Afrikában indulni szándékozókat csak megerősíti.
Az Il Giornale napilap információi szerint
egy egyiptomi újságban az a hír jelent meg, hogy egyes olasz önkormányzatok pénzt és állampolgárságot kínálnak fel a bevándorlóknak, így szándékoznak megfékezni a települések elnéptelenedését.
Miközben Róma kétségbeesve keresi a megoldásokat a migrációs krízis kezelésére Berlin bejelentette, hogy 790 ezer euróval finanszírozza a Földközi-tengeren mentési műveleteket végrehajtó SOS Humanity német civil szervezetet. Guido Crosetto olasz honvédelmi miniszter a La Stampa napilapnak adott interjúban súlyos hibának tartja Berlin hozzáállását. Ez lenne a válasz az olaszok segítségkérésére? – vonja felelősségre a német „barátokat” a tárcavezető.
Borítókép: Illegális bevándorlók érkeznek az olasz pénzügyőrség hajóján a dél-olaszországi Lampedusa szigetére 2023. szeptember 19-én (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Ciro Fusco)