− Írásaiban az ukrajnai háború kirobbanása mögött álló fő okokként a NATO bővítését és a minszki megállapodások be nem tartását jelöli meg. Elkerülhető lett volna a háború, ha a nyugati országok, élükön az Egyesült Államokkal partnerként és nem ellenségként tekintenek Oroszországra ezekben a kérdésekben?
− Nem kérdés, hogy el lehetett volna kerülni a háborút. Bill Clintontól kezdve az amerikai diplomaták folyamatosan figyelmeztették a mindenkori elnököt a NATO-bővítés veszélyeire, kiváltképp Ukrajna és Grúzia esetében. 2021 decemberében Oroszország a háború elkerülése érdekében előállt egy amerikai–orosz szerződésjavaslattal a biztonsági garanciákat illetően, ennek középpontjában a NATO bővítésének befejezése állt.
A javaslatnak voltak más pontjai is – például a katonai bázisok, amerikai egységek, illetve nukleáris fegyverek telepítése –, melyekről lehetett volna és kell is tárgyalni, ugyanakkor nyilvánvaló volt, hogy az Egyesült Államok nem fogadja el ezeket.
Moszkva számára a lényeg az volt, hogy Washington tartsa tiszteletben Oroszország nemzetbiztonságát, melyet Moszkva meglátása szerint a NATO bővítése veszélyeztetett. Sajnálatos módon az Egyesült Államok elutasította a védelmi szövetség bővítéséről szóló tárgyalásokat. A NATO szerint egyetlen ország, így Oroszország sem szólhat vagy avatkozhat bele terjeszkedésébe. Ez egy arrogáns álláspont, amely nagymértékben hozzájárult a háborúhoz.
− Jens Stoltenberg ugyanakkor még most is arról beszél, hogy Ukrajnának a NATO-ban van a helye. Hogyan hathat ez a háború eszkalációjára?
– Stoltenberg mindig is a NATO-bővítés „vezérszurkolója” volt, az Egyesült Királysággal egyetemben – ahol történelmi okok miatt jelentős a ruszofóbia –, valamint az amerikai keményvonalas neokonzervatívokkal együtt. Stoltenberg úgy gondolja, hogy NATO-főtitkárként ez a feladata, véleményem szerint ugyanakkor mértéktelenül felelőtlen. Oroszország sosem fogja elfogadni Ukrajna NATO-tagságát.
Vagy legyőzi Ukrajnát a csatatéren, vagy folytatja a hosszú, kimerítő háborút. Legrosszabb esetben pedig nukleáris fegyverekhez nyúl, ha úgy látja, vereséget szenvedhet.
Összességében nincs reális útja Ukrajna NATO-tagságának.