Mi Magyarországon nagy jelentőséget tulajdonítunk a kaukázusi térséggel történő együttműködésnek – fogalmazott Szijjártó Péter Ilia Darchiashvili grúz külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján kedden Budapesten. Mint azt a külgazdasági és külügyminiszter elmondta, Grúzia (Georgia) szerepe a közép-európai energiaellátás biztonságában és a környezetvédelmi célok elérésében az elkövetkezendő időszakban számottevően növekedni fog.
Azerbajdzsán és Georgia is úgy döntött, hogy nagymértékben ruház be a megújuló energiaforrások kiaknázásába, és ezeket a megújuló, alapvetően szélenergián alapuló energiaforrásokat Európába kívánják exportálni
– mutatott rá a tárcavezető. Hozzátette, a tavaly év végén létrejött, négyoldalú azeri–grúz–román–magyar megállapodás értelmében a világ leghosszabb víz alatti elektromos áramkábeljét fogják lefektetni a közeljövőben, mégpedig a Fekete-tenger alatt. Mint Szijjártó Péter hangsúlyozta, a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése már folyamatban van, a jövő év elején kész is lesz. – A közös vállalat megalapításáról, az irányító testület létrehozásáról is megállapodás született, a négy ország által erre a célra létrehozott miniszteri bizottsági ülésre pedig Budapesten kerül sor, novemberben – magyarázta.
A felek hosszasan beszélgettek az Ukrajnában zajló háborúról, illetve ezzel összefüggésben Grúzia európai uniós tagjelölti státusáról.
Két olyan országról beszélünk Georgia és Magyarország vonatkozásában, amelyek elkötelezettek a béke mellett
– fogalmazott Szijjártó Péter. Hozzátette, mindkét állam külpolitikájában a nemzeti érdek érvényesítésére törekszik és mindig világossá teszi pozícióit, még akkor is, ha az a liberális mainstream nyomásgyakorlásával szemben áll. Mint mondta, Grúzia is megsínyli békepárti álláspontját, Ukrajna már addig ment a dél-kaukázusi országgal szemben, hogy kiutasították kijevi nagykövetüket.
Magyarország teljes mellszélességgel Georgia mellett áll ebben a tekintetben is
– húzta alá a tárcavezető. Mint azt Szijjártó Péter elmondta, az Európai Unió nem folytatott tisztességes eljárást Grúziával szemben, amikor tavaly nyáron Ukrajnával és Moldovával szemben Tbiliszi nem kapott uniós tagjelölti státust.