Az orosz távol-keleti régió fejlesztése a legfőbb prioritás a XXI. században Moszkva számára – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden a vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórumon. Putyin szerint nemcsak megtartani kell ezt a régiót, hanem fejleszteni is, és erőforrásait az állam javára fordítani. Az elnök a pénzügyi kapcsolatok rendszerének tönkretételével vádolta meg a Nyugatot, és azt mondta, hogy az orosz hatóságok a megváltozott világgazdasági feltételek miatt fokozták tevékenységüket a Távol-Keleten.
Elmondta, hogy a távol-keleti területeknek még csak 35 százalékán tárták fel a természeti kincseket, ezért ki kell rájuk terjeszteni a geológiai feltárási programot, és a többszörösére kell növelni a kitermelő iparágak kapacitását, beleértve a ritka nyersanyagokra szakosodottakét is. Hangsúlyozta, hogy ezzel párhuzamosan az ásványkincsek ipari feldolgozását és ezzel a hozzáadott értéket is növelni kell.
Az energetikai projektekről szólva szükségesnek mondta a Kínába vezető Szibéria Ereje és a Szahalin-Habarovszk-Vlagyivosztok gázvezeték egységes rendszerbe kapcsolását. Feladatként nevezte meg, hogy 2030-ra az oroszországi sarkvidéki övezetben megháromszorozzák a cseppfolyósított földgáz (LNG) termelését, amelyet évi 64 millió tonnára kell növelni. Közölte, hogy folytatódik a Bajkál-Amur és a Transzszibériai vasútvonal korszerűsítése. Szükségesnek nevezte az ütem fokozását, egyebek között koncessziós mechanizmusok és magántőke bevonása révén. Az ígérte, hogy Szibérián és a Távol-Keleten keresztül nagy sebességű autópályák vezetnek majd a Csendes-óceánig, és egységes közlekedési folyosó jön létre. Mint mondta, az év végig véglegesíthetik a Vosztocsnij űrállomás fejlesztésének harmadik fázisát.