Az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) vezetője, Christopher Wray a napokban fokozott óvatosságra intette a rendfenntartó szervezeteket az izraeli–palesztin háború tovagyűrűző hatásai miatt.
– Túlságosan hosszú ideje vagyunk tanúi az antiszemita és az erőszakos szélsőségességek más formáinak. Továbbra is elkötelezettek vagyunk azzal kapcsolatban, hogy szembeszálljunk ezekkel a fenyegetésekkel. Ebben a felfokozott környezetben nem kérdés, hogy megnövekedett a bejelentett fenyegetések száma. Résen kell lennünk, különösen az olyan magányos farkasokkal kapcsolatban, akik a közelmúlt eseményeiből inspirálódva saját erőszakos cselekményeket követhetnek el
– mondta Christopher Wray, akinek figyelmeztetése azután hangzott el, hogy Hálid Mesál, a Hamász palesztin terrorszervezet korábbi vezetője a dzsihád napjára szólított fel október 13-án.
Az FBI igazgatója nem beszélt konkrét belföldi fenyegetésekről, amelyekkel az iroda közvetlenül a háborúból eredően küzdhet, inkább csak általános figyelmeztetést adott, és arra kérte a bűnüldöző hatóságokat, hogy folytassák a hírszerzési információk megosztását és az együttműködést.
– Arra is kérem önöket, hogy továbbra is osszanak meg egymással minden hírszerzési információt vagy megfigyelést. Mi a magunk részéről ugyanezt fogjuk tenni, hogy együtt meg tudjuk védeni közösségeinket
– jelentette ki az FBI vezetője.
A Hamász, amelyet az Egyesült Államok és a legtöbb nyugati ország terrorszervezetként tart nyilván, egy október 7-i, Izrael elleni halálos, meglepetésszerű támadással robbantotta ki háborút a Közel-Keleten. A helyi hatóságok szerint eddig több mint 1300 izraeli és 2400 palesztin halt meg a konfliktusban.
A magyar külügyminisztérium adatai szerint Izraelben nincsenek magyar áldozatai a harcoknak, noha több külföldi már életét vesztette a háború során.
Izrael válaszul a Hamász támadására, blokád alá vette a Gázai övezetet, és az ott élő több százezer embert felszólította, hogy hagyják el a területet. Az izraeli erők ugyanis szárazföldi műveletre készülnek.
Mindeközben a konfliktus pillanatok alatt eszkalálódhat, ugyanis Irán arra figyelmeztetett, hogy beavatkozhat, ha Izrael szárazföldi inváziót indít a Gázai övezetben. Az amerikai tisztviselők pedig igyekeznek elrettenteni Teheránt attól, hogy beavatkozzon a konfliktusba, különösen olyan csoportok révén, mint a libanoni Hezbollah, amelyet az USA terrorszervezetnek minősített.
A Biden-kormányzat szilárdan kiállt Izrael mellett, amely igyekszik leszámolni a polgárait brutálisan megtámadó terroristákkal.
– Biztosítani fogjuk, hogy Izrael rendelkezzen mindazzal, amire szüksége van ahhoz, hogy gondoskodjon polgárairól, megvédje magát és reagáljon erre a támadásra. A terrorizmusra nincs mentség
– mondta Joe Biden amerikai elnök a múlt héten.