Az elmúlt években bővült a világ konzervatívjait összekötő szálak köre – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Matan Peleg, az Im Tircu izraeli jobboldali szervezet vezérigazgatója, az Alapjogokért Központ jövő heti eseményének meghívott előadója.
A European Pro–Israel Summit célja elősegíteni a Magyarország és Izrael közötti szövetség további mélyítését, új partneri kapcsolatok kiépítését. A rendezvényt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nyitja meg október 9-én.
Az Im Tircu jobboldali szervezetet 2006-ban alapították Izraelben azzal a küldetéssel, hogy segítse a cionista értékek érvényesülését és küzdjön a külföldről finanszírozott NGO-k és az általuk beszivárgó ideológiák ellen. Matan Peleg 2013-ban vette át a szervezet vezetését az alapítótól, Ronen Shovaltól.
A Magyar Nemzetnek nyilatkozva a vezérigazgató kifejtette: – Az évek során a konzervatívok közös nevezője az volt, hogy mindannyian antiimperialisták voltak. Mindegyikük egy olyan független országban akart élni, amely megőrzi a helyi kulturális örökséget, miközben haladást ér el és integrálódik a határtalan globális világba. Egyrészt szabad életet akartak élni, másrészt pedig megőrizni az elődök örökségét, akik megteremtették az általunk ismert civilizációt.
Az elmúlt években azt látjuk, hogy a konzervatívok olyan értékek védői is lettek, amelyeket korábban mindenki eleminek és alapvetőnek tekintett.
A jelenségre példaként hozta fel a családszerkezet fontosságát, a családi értékek megőrzését, valamint a férfi és női nemek identitásának megőrzését a veszélyes irányzatok vezetőinek e lényeges különbségek elmosására irányuló szándékos törekvéseivel szemben. Mindehhez társul még a terrorizmus és a Nyugatot karddal kiirtani kívánó kultúrák jelentette kihívás.
Peleg szerint a woke ideológia már Izraelbe is beszivárgott. − Talán kevésbé intenzíven, mint az Egyesült Államokban érezhető, de mindenképpen jelen van − véli. − Nemrégiben tanúi lehettünk egy nagyon súlyos, szinte önellenes antiszemita támadásnak, amelyet szélsőbaloldali elemek követtek el Tel-Avivban az ortodox zsidók ellen; ez a woke kultúra nagyon szembetűnő jele, amely gyűlöl minden zsidó−keresztény szimbólumot. Az LMBT-szférában is kísérletet tesznek arra, hogy az Egyesült Államokból túlzott kényszertrendeket importáljanak − sorolja a jeleket Peleg.
Izrael azon kevés országok egyike, amelyek demográfiai növekedést mutatnak. A szakértő szerint a jelenség kulturális gyökerű, ugyanis Izraelben a kétgyermekes családokat gyakran kiscsaládnak tekintik.
Ha a nagycsaládok nem természetesek, akkor azt javasolnám a kormánynak, hogy esetleg indítson tájékoztató kampányokat, és nyújtson fokozott juttatásokat a három vagy több gyermeket nevelő családoknak
− javasolja Peleg.
A családpolitikával ellentétben az LMBT-kérdésre nagyon másképp tekint Izrael, mint Magyarország: nem tekintik fenyegető kérdésnek. Peleg szerint az LMBT-közösség nagyon szabad Izraelben, ugyanakkor a heteroszexuális családok nem érzik úgy, hogy befolyásolni próbálják a gyerekeiket.
− Ha jól tudom, az Egyesült Államokban néhányan úgy érzik, hogy ez a helyzet. Izraelben a heteroszexuális családokra és gyerekekre kevesebb nyomás nehezedik, mint az USA-ban és valószínűleg Európában. Ebből a szempontból szerintem a magyar társadalom fenyegetettebbnek érzi magát, mert fizikailag közelebb van hozzá a veszély. Általánosságban azt gondolom, hogy a konzervatívokat nem igazán érdekli, hogy mit csinálnak az emberek a magánlakásukban. Az viszont igenis érdekli őket, ha olyasmire kényszerítik őket, ami ellentétes az értékrendjükkel − hívja fel a figyelmet az izraeli szakértő.
Jövőre elnökválasztás lesz az Egyesült Államokban, amelynek kimenetele különösen fontos a konzervatív világ számára.
Az USA, a Nyugat és az egész emberiség érdekében remélem, hogy a republikánusok visszatérnek a hatalomba
− summázza várakozását Peleg.
Arra a kérdésre, hogy egyetért-e Orbán Viktor kijelentésével, miszerint Donald Trump megmentheti az emberiséget, és békét hozhat Ukrajnába és a világ más részeire, az Im Tircu vezetője elmondta, hogy mivel az Egyesült Államok az ukrán hadsereg legnagyobb pénzügyi támogatója, egyértelmű, hogy ha az USA irányt vált, és minden erejével a tűzszünetet sürgeti, az ukránoknak el kell fogadniuk az alkut, egyszerűen azért, mert az USA nélkül nincs, aki szponzorálja a háború folytatását. Másrészt Putyin többéves vezetői tevékenysége azt mutatja, hogy tiszteli az erős vezetőket.
Ezért igen… Hajlok arra, hogy egyetértsek Orbán miniszterelnök kijelentésével
− zárta gondolatait Matan Peleg.