Elutasította a román legfelsőbb bíróság Tőkés László fellebbezését

Elutasította a román legfelsőbb bíróság Tőkés László fellebbezését a Románia Csillaga állami kitüntetését visszavonó elnöki rendelet megsemmisítése ügyében – írta a jogerős bírósági döntésre hivatkozva szerdán az Agerpres. Kincses Előd ügyvéd az MTI-nek elmondta: az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak az ügyben.

Forrás: MTI2023. 10. 11. 20:24
TÕKÉS László
Kolozsvár, 2022. április 6. Tõkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a magyarországi országgyûlési választásról és az erdélyi levélszavazatok begyûjtésérõl, valamint a romániai népszámlálásról tartott sajtótájékoztatón Kolozsváron 2022. április 6-án. MTI/Kiss Gábor Fotó: Kiss Gábor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A román hírügynökség által ismertetett határozat megalapozatlannak ítélte Tőkés László fellebbezését.

A volt püspök a Ceausescu-diktatúra bukásához vezető 1989-es temesvári forradalom kirobbantásában játszott szerepéért kapta meg Traian Basescu korábbi államfőtől a Románia Csillaga érdemrend lovagi fokozatát a forradalom 20. évfordulóján. Ezt a kitüntetést azonban Klaus Johannis jelenlegi román államfő 2016 márciusában visszavonta.

Az elismerés visszavonását Victor Ponta kormányfő kezdeményezte 2013-ban, miután Tőkés László felvetette, hogy Magyarország vállaljon védhatalmi szerepet Erdély érdekében, ahogyan Ausztria tette Dél-Tirol esetében.

A volt püspök és politikus bíróságon kérte a kitüntetését visszavonó elnöki rendelet megsemmisítését, ám az első fokon eljáró Bukaresti Táblabíróság 2016 novemberében elutasította a kérését.

2021 májusában a román legfelsőbb bíróság elfogadta Tőkés László újabb fellebbezését, és arra kötelezte a Bukaresti Táblabíróságot, hogy tárgyalja újra Tőkés László román állami kitüntetése megvonásának ügyét.

Az újabb alapfokú elutasítás után az ügy ismét a legfelsőbb bíróságra került, mely október 10-re tűzte ki a tárgyalás időpontját. A jogerős ítéletet szerdán közölték.

A felperesek májusban egy marosvásárhelyi sajtótájékoztatón félsikerként értékelték, hogy a legfelsőbb bíróság elfogadta a fellebbezésüket, és azon meggyőződésüknek adtak hangot, hogy októberben végérvényesen megnyerik a pert. Tőkés László az akkori sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott: a kitüntetés visszavonása annak a történelemhamisításnak a szerves részét képezi, amely a temesvári népfelkelés lejáratását is célozza.

E mostani per is a történelmi igazság elismertetéséért folyik, s azért, hogy megálljt parancsoljunk annak a magyarellenes kurzusnak, mely 1989 óta is domináns módon érvényesül Romániában. Épp ezért bátran kijelenthetjük: e per legnagyobb tétje a magyarellenes politika leküzdése

– idézte az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) májusi közleményében a volt püspököt.

Kincses Előd ügyvéd szerdán az MTI-nek elmondta: az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak az ügyben, mivel olyan emberjogi értékek sérültek, melyeket ez szigorúan véd.

– Tőkés Lászlót véleménynyilvánításáért fosztották meg a Románia Csillaga kitüntetésétől – jelentette ki az ügyvéd, aki szerint a döntés a romániai jogállamiság szégyene.

Emlékeztetett, hogy a kitüntetés visszavonását másokkal együtt Ecaterina Andronescu és Gabriela Firea szociáldemokrata párti politikusok javasolták, akik tagjai a Románia Csillagrendje becsületbíróságának, és Tőkésék tiltakozása ellenére részt vettek a saját javaslatuk elfogadásában. – Tehát egyszerre voltak ügyészek és bírák, ami teljes mértékben elfogadhatatlan – mutatott rá Kincses Előd.

Felidézte továbbá, hogy a védelemhez való jog is súlyosan sérült, hiszen nem engedték, hogy a becsületbíróság ülésén Tőkés Lászlót ügyvédként képviselje. Miután bemutatta a becsületbíróságnak az országos ügyvédi kamara felhatalmazását, hogy elláthatja Tőkés László ügyvédi képviseletét, Mircea Geoana szociáldemokrata politikus, jelenlegi NATO-főtitkárhelyettes rászólt, hogy bent maradhat, de nem szólalhat meg, így védencével felálltak és elmentek – emlékezett vissza Kincses.

– Tehát ilyen abszolút semmisségi okok állnak fenn, emiatt hét év alatt még nem volt olyan bírói tanács, amelyik ezt a két kifogást vizsgálta volna, mindenféle kibúvót találtak – mondta el az ügyvéd, hozzátéve, hogy meglepte a legfelsőbb bíróság döntése, és az Emberi Jogok Európai Bírósága elé viszik az ügyet.

Borítókép: Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke (Fotó: MTI/Kiss Gábor)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.