Fordulat a német migrációs politikában?

A német kormány már nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is akadályozná a migrációt.

Forrás: MTI2023. 10. 30. 21:15
Spielfeld, 2016. február 8. Migránsok mennek a buszhoz az osztrák- szlovén határ ausztriai oldalán, a Spielfeldben kialakított, a migránsokat irányító határõrizeti rendszer épületénél 2016. február 8-án. A migránsok haladását terelõkordonokkal irányítják, és családok, illetve nemek szerint osztják szét õket. A beutazási jogosultság eldöntése után vagy visszafordítják, vagy regisztrálják és továbbutaztatják egy ausztriai befogadó állomásra az Ausztriába vagy Németországba tartó migránsokat. MTI Fotó: Varga György Fotó: Varga György
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német kancellár Olaf Scholz olyan migrációs központok kiépítését szorgalmazta Nigériában, amelyek a Németországból és más országokból visszatérőket hivatottak támogatni. A német kancellár hétfőn közölte, hogy erről egyeztetett nigériai hivatali partnerével, Bola Tinubuval Lagosban.

Mint mondta, ezek a létesítmények a jövőben olyan szakmunkások tanácsadásával is foglalkoznának, akik Németországba szeretnének kivándorolni. 

Ehhez kell némi előkészítés és befektetés mindkét oldalon

– jelentette ki a kancellár. 

Nigériában jelenleg három olyan migrációs központ működik, amelyek az utóbbi négy évben húszezer visszatérőt segítettek munkahelyek, illetve iskolák keresésében. Négyezren közülük Németországból tértek vissza hazájukba részben önkéntes alapon, részben pedig azért, mert kitoloncolták őket. Éveken át Nigéria azon tíz ország közé tartozott, ahonnan a legtöbb menedékkérő érkezett Németországba. 

Tavaly óta már nem ez a helyzet, de még az idén is több mint 1800 menedékkérelmet terjesztettek be nigériaiak. Mindazonáltal a kérelmek pozitív elbírálásának aránya viszonylag alacsony, és csaknem 14 ezer nigériai állampolgárnak el kell elhagynia Németországot. Scholz szerint Tinubu alapvetően nyíltnak mutatkozott az elutasított menedékkérők visszavételét illetően. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mit vár ezért cserébe, a nigériai elnök kijelentette, hogy nem támaszt követeléseket. 

Hozzátette:

amennyiben nigériai állampolgárokról van szó, szívesen várják őket haza.

Scholz a Der Spiegel című német hetilapnak adott interjújában elmondta, hogy szeretné felgyorsítani a kitoloncolások ütemét. Hozzátette: 

ennek kulcsa az, hogy megállapodást kössenek a származási országokkal. Mint mondta, párhuzamosan a szakképzett munkaerő toborzását is elősegítenék.

Nigériával jelenleg az Európai Bizottság tárgyal egy visszatoloncolási megállapodásról, ezt követően lehetővé válna egy kétoldalú egyezség is Berlin és Abuja között.
 

Mindeközben Nancy Faeser német belügyminiszter fokozott együttműködést sürgetett Marokkóval a biztonsági, migrációs, valamint kitoloncolási kérdésekben. A tárcavezető az erről szóló szándéknyilatkozatot hétfőn Rabatban írta alá marokkói hivatalai partnerével, Abdel-Uafi Laftittel.

 

Faesert kétnapos marokkói útján Joachim Stamp, a német kormány migrációs megállapodások megkötéséért felelős különmegbízottja kísérte el. Ezen egyezmények célja legális bevándorlási lehetőségek, illetve munkavízumok biztosítása, cserébe a származási országok jobb együttműködéséért az elutasított menedékkérők visszafogadásában.

A német belügyminisztérium adatai szerint Németországban 3660 kitoloncolásra váró marokkói állampolgárt tartanak nyilván, akik közül 2762-t különböző okok miatt átmenetileg megtűrnek. Marokkó nem teszi lehetővé a csoportos kitoloncolásokat bérelt repülőgépekkel, így erre csak menetrend szerinti légi járatokon van lehetőség.

Faeser hangsúlyozta, hogy rabati látogatásának célja nemcsak a visszaszállítások megkönnyítése. Javaslatai között olyan intézkedések is szerepeltek, amelyek a rabati vezetés számára érdeklődésre tarthatnak számot, úgy mint hozzáférés biztosítása a marokkóiaknak a német munkaerőpiachoz, együttműködés a terrorizmus elleni harcban és a határvédelemben.

Borítókép: Migránsok mennek a buszhoz az osztrák–szlovén határ ausztriai oldalán (Fotó: MTI/Varga György)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.