Anatolij Matvijcsuk nyugalmazott ezredes, katonai szakértő a Lenta orosz híroldalnak adott interjút, amelyben arról beszélt, hogy az Európai Unió országai körében terjed az a nézet, hogy a saját érdekeiket helyezzék előtérbe azzal, hogy csökkentik az Ukrajnának nyújtott támogatásokat. Mint mondta, vannak országok, például Bulgária, Szlovákia vagy épp Magyarország, ahol ez a folyamat már tart.
Először Orbán Viktor volt az, aki a saját országának érdekeit előtérbe helyezte, de akkor még más ország nem csatlakozott hozzá. Ám most úgy tűnik, hogy Szlovákia is beáll mögéjük, ezután pedig úgy gondolom, hogy a legtöbb értelmes ország egyszerűen be fogja fagyasztani a támogatásokat. Szépen lassan tanúi leszünk, ahogy az Ukrajna problémái iránti érdeklődés egyre jobban elhalványul
− mondta a szakértő.
Lapunk is megírta, hogy Zuzana Caputová, Szlovákia elnöke felfüggesztette az Ukrajnának nyújtott támogatásokat addig, amíg az új kormány megalakul. A szlovák parlamenti választásokat ugyanis a Robert Fico vezette Irány–Szlovák Szociáldemokrácia (Smer–SD) nyerte meg, a leendő miniszterelnök pedig már korábban kijelentette, nem szállítanának fegyvereket kormányzása alatt Kijevnek.
Európa egyedül nem lenne képes vállalni az Ukrajnának nyújtott külföldi támogatás terhét
– erről beszélt az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell is csütörtökön a spanyolországi Granadában, ahol az Európai Politikai Közösség (EPC) harmadik csúcstalálkozóját tartották. Vlagyimir Putyin orosz elnök szintén arról beszélt a Szocsiban rendezett Valdaj nemzetközi vitakörön, hogy Ukrajna ma nem létezhet dollármilliárdos támogatások nélkül, melyek ha leállnak, egy héten belül mindennek vége lesz.
Kijev ugyanakkor továbbra is számít a pénzügyi és katonai segélyekre: a következő évben 42,8 milliárd dollárnyi támogatásra, melynek nagy része az Egyesült Államoktól származna.