Libanont 1975 és 1990 között véres polgárháború sújtotta. 1982 augusztusában francia, olasz és amerikai katonák részvételével nemzetközi békefenntartó missziót vezényeltek a térségbe, akiket azonban a helyiek gyanakvással fogadtak. 1983. április 18-án robbanás történt a bejrúti amerikai nagykövetségnél, amelynek 63 halálos áldozata közül 17 volt amerikai. Így jutottunk el 1983 őszéhez. Október 23-án, vasárnap hajnalban egy sárga teherautó érkezett a bejrúti reptérhez, ahol a nemzetközi békefenntartó erők amerikai katonáinak barakkja állt. A támaszpont őre nem fogott gyanút, de az akkor érvényben lévő szabályozás értelmében amúgy sem tüzelhetett volna.
A merénylő így akadálytalanul behajthatott az alvó tengerészgyalogosokkal teli épület halljába, és a következő pillanatban fülsiketítő robbanás törte meg a hajnal csendjét.
A detonáció akkora volt, hogy a túlélők beszámolója szerint az épület szabályosan felemelkedett, majd összeomlott, maga alá temetve az ott alvó több mint háromszáz tengerészgyalogost. Közülük 241-en meghaltak, több mint százan pedig megsebesültek. A tengerészgyalogosok a második világháború hírhedt Iwo Dzsima-i csatája óta nem szenvedtek ekkora veszteséget egyetlen nap alatt.
Néhány perccel később nem messze, a francia békefenntartók barakkjában is robbanás történt, ott ötvennyolcan vesztették életüket.
Az elkövetők kiléte máig nem tisztázott, a merényletért az Iszlám Dzsihád vállalta a felelősséget, de sokan máig Iránt sejtik a tragikus támadás mögött. A békefenntartókat a robbantás után kivonták Libanonból.
Az amerikai tengerészgyalogságot megrázták a történtek, hatásukra a kiképzés és a bevetések tervezése is megváltozott.
Mindannyian mondhatni felnőttünk aznap, mert tudtuk, hogy a világ megváltozott
− emlékezett vissza Robert Neller tábornok.
Egyes vélemények szerint az az októberi nap jelezte a terror elleni világméretű háború kezdetét.
Szomorú aktualitást ad a negyven évvel ezelőtti eseményeknek a mostani helyzet. A napokban az amerikai külügyminisztérium a legmagasabb szintű utazási figyelmeztetést adta ki Libanonra és a környező országokra, és a bejrúti nagykövetség nem létfontosságú dolgozóinak, valamint családjuknak engedélyezték a távozást a közel-keleti országból.