Egyesült Államok, Oroszország, Kína, India és Egyesült Királyság – az országokat rangsoroló Global Fire Power (GFP) szerint ez a világ öt legerősebb hadserege. A nemzetközi média is gyakorta idézi a honlapot a haderők összevetésénél, erősen kérdéses azonban, hogy a „helyezésből” milyen következtetéseket lehet levonni. Hiszen a közelmúltban is láthattuk, hogy a szuperhatalom Egyesült Államok végső soron távozni kényszerült Afganisztánból, vagy hogy az ezüstérmesként számontartott Oroszország nem bírt el a papíron sokkal gyengébb, 15. helyen álló Ukrajnával.
Ezek a világ legerősebb hadseregei – de van értelme a rangsorolásnak?
Hogy az Egyesült Államoké a világ legerősebb hadserege, abban nagyjából egyetértés van. Viszont hogy az amerikaiakat kik követik, arról már éles viták dúlnak. Az is bebizonyosodott, hogy a sokáig második helyre sorolt Oroszország nem bírt el a papíron sokkal gyengébb Ukrajnával. Kínának pedig eddig nem igazán kellett bizonyítani. Van értelme egyáltalán ilyen rangsoroknak? Csiki Varga Tamást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársát kérdeztük.
– A GFP a készítők célja szerint egy olyan átfogó „mutató”, ami összehasonlíthatóvá teszi az egyes országoknak egy háború megvívásához rendelkezése álló erőforrásait. Tehát nemcsak a katonai erő, illetve haditechnikai eszközök rendelkezésre állása szerepel benne, hanem az ország földrajzi adottságai (területe, rendelkezik-e tengerparttal), gazdasági mutatói (GDP, államadósság, ipari termelés) stb. is. Ilyen formán már maga a megnevezés is kissé félrevezető, hiszen a „tűzerőnek” harci konnotációja van. Ez magából az index értékéből nem von le, viszont az átlagfelhasználót rögtön félrevezeti, különösképpen, ha nem néz rá a módszertani kérdésekre – magyarázta lapunk megkeresésére Csiki Varga Tamás.
Könnyű elcsúszni
A Stratégiai Védelmi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa figyelmeztetett, hogy márpedig módszertani szempontból az ilyen jellegű átfogó értékelésnél többféle oka lehet az „elcsúszásnak”.
Ilyenek például a pontatlan adatforrások; aránytalan módszertani kategóriák (súlyozás az egyes tényezők között); vagy olyan értékelési hibák, amik torzítják az eredményt (pl. mennyiségi összevetés a minőségi nélkül; vagy a haderő alkalmazását megtervező doktrinális háttér figyelmen kívül hagyása).
A szakértő problémaként emelte ki például:
- Sok vegyes forrást egyesítenek, amik önmagukban is sok helyen becslések, így az index egy ponton túl „az aggregált becslések becslésévé” válik. Az index számos tényezőt vesz figyelembe és súlyozza azokat – és nemcsak pozitív értékelést, hanem „büntetőpontokat” is ítél egyes tényezőkért, azaz előnyöket és hátrányokat igyekszik kiegyensúlyozni, ez viszont szükségszerűen torzít. Miközben például a terület nagysága előny (több az erőforrás), a tengerpart hátrány (mert védelméről gondoskodni kell haditengerészeti erőkkel) – de egy nem honi területen vívott háborúnál utóbbi például nem szempont.
Önmagában a haditechnikai eszközök mennyiségi összevetése a minőségi jellemzők nélkül ugyancsak torzítja az összevetést: gondoljunk csak egy T-72 harckocsi harcértékere vs. Leopard 2A6 képességeire.
- Az értékelési hibából származó „elcsúszás” esélye akkor a legnagyobb, ha egy konkrét esetre igyekszünk alkalmazni az adatokat, mondjuk az orosz–ukrán háborúra, mivel az átfogó képből, hogy a két fél milyen képességekkel rendelkezik egy totális háború megvívásához, nem következik, hogy egy korlátozott célú háborúban ténylegesen mit akar, és mit képes mozgósítani. Ebben a megközelítésben ezek az összevetések haszontalanok.
- A fegyveres erők alkalmazásának elvei és gyakorlata sem tükröződnek egy ilyen nyers összevetésben, például, hogy képesek-e összfegyvernemi vagy összhaderőnemi műveleteket végrehajtani, vagy sem.
Magyar példa
Magyarország a GFP listján egyébként az 54. helyen szerepel – Csiki Varga Tamást arra kértük, hogy ellenőrizze le a hazánkra vonatkozó adatok hitelességét.
Egy példát kiemelve, amit hibának látok: Magyarország estében a „személyi állomány” kategóriában szerepel 12 ezer fő „félkatonai” erő, ami nem része a hivatásos haderőnek és a tartalékos állománynak sem. Ezt nem tudom mire vélni, nem tudok ilyen állományról.
Létszámban pedig kívül esik mind a Magyar Honvédség „harcoló” állományán – ez lehet a megadott 23 ezer fő –, mind a tartalékosoknak (húszezer). Ráadásul utóbbi egyelőre csak az évtized végére elérni kívánt cél, jelenleg valahol 12-13 ezer körül lehet a valós létszám – magyarázta.
Akkor haszontalan lenne az egész lista? A szakértő úgy vélte, elvben egy számszerű összevetést is lehet tájékozódási pontként használni, arányokat illetően, de a gyakorlatban a fenti korlátokat szem előtt kell tartani. Figyelembe ajánlott még a más, alternatív módszertant alkalmazó indexeket, amelyek a „katonai képességet” mérik, például a Military Equipment Indexet, ami már minőségi osztályozást is figyelembe vesz a haditechnikai eszközök tekintetében; vagy az igen széles tényezőcsoporttal dolgozó Asia Power Indexet.
A pénz nem minden
Ugyancsak gyakorta előfordul még, hogy egyes országokat védelmi költségvetésük alapján vetnek össze. Csiki Varga Tamás szerint azonban ez is félrevezető lehet.
Ez egy ország katonai képességeinek, haderőfejlesztésének az „input” oldala: alacsony védelmi kiadásokkal nyilvánvalóan nem lehet nagy és modern haderőt létrehozni és fenntartani. Ugyanakkor nagy összegű védelmi költségvetést is el lehet herdálni úgy, hogy a haderő ne legyen modern, jól felszerelt vagy kiképzett például a korrupció, hanyagság, hozzá nem értés miatt
– sorolta a korlátokat.
Hozzátette, még ha mindez rendelkezésre is áll, a tényleges képességeket csak a háborús tapasztalat mutatja meg. A világ Top10-es védelmi kiadási és fegyverimportőr listáján szereplő Szaúd-Arábia például papíron jelentős katonai képességekkel, modern haditechnikai eszközökkel rendelkezik, de a gyakorlatban a jemeni (húti) lázadókkal sem tudott elboldogulni. A védelmi költségvetés önmagában csak iránymutatást jelent – összegezte.
Borítókép: Amerikai F–35-ös, a legmodernebb harci repülőgép. (Fotó: Europress/AFP/ABACA/Sgt. John Tetrault)
További Külföld híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezBűnözőket importál a nagyváros demokrata vezetése
Ötvennyolcezer telefonhívást kellene lebonyolítania a New York-i kormányzónak.
Egymilliárd eurós határfejlesztés Magyarország és Ukrajna együttműködésében
Két autópálya-kapcsolat kiépítését és egy új teherforgalmi átkelőhely létesítését tartalmazza a terv.
Sebesült katonákat látogatott meg Olaf Scholz Kijevben
Scholz hétfőn váratlanul érkezett az ukrán fővárosba.
Újabb áldozatokat követeltek az orosz támadások Ukrajnában
Orosz légicsapások okoztak pusztítást Ukrajna számos régiójában.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Lakatos Márkot utolérte a végzete, Wellor a céltáblájára tűzte
Ciki: benézték az olaszok Balogh Botond Serie A-s „szenzációját” és a nevét is
Köllő Babett családja nehéz időszak elé néz: „Nem tudom, hogy fogom megoldani”
Háború Ukrajnában és Izraelben: Volodimir Zelenszkij kész a békére, de a NATO védőernyőt kér az ukrán területekre + videó
4 élelmiszer, amit soha nem kellene megmosnifőzés előtt
Világrekordot állítottak fel az orosz hadsereg ejtőernyősei
Sallai arcon ütése és fellökése nagyobb téma, mint az első török gólja + videó
Így gondozd a mikulásvirágot, hogy sokáig szép maradjon
Dörzsölhetik a tenyerüket a nyugdíjasok, holnap már érkezik is a nyugdíj
Terroristák Magyarországon: komolyan kell venni a szlovákok figyelmeztetését
Bezárt pénzmosoda
Kiakadtak Angliában, amiért Szoboszlai és Haaland nevetgélt a pályán
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezBűnözőket importál a nagyváros demokrata vezetése
Ötvennyolcezer telefonhívást kellene lebonyolítania a New York-i kormányzónak.
Egymilliárd eurós határfejlesztés Magyarország és Ukrajna együttműködésében
Két autópálya-kapcsolat kiépítését és egy új teherforgalmi átkelőhely létesítését tartalmazza a terv.
Sebesült katonákat látogatott meg Olaf Scholz Kijevben
Scholz hétfőn váratlanul érkezett az ukrán fővárosba.
Újabb áldozatokat követeltek az orosz támadások Ukrajnában
Orosz légicsapások okoztak pusztítást Ukrajna számos régiójában.