A napokban brutálisan meggyilkolt fiatal lányra, Giulia Cechiettinre emlékező szombati megmozdulások végül palesztinpárti, a kormány és a katolikus világ elleni tüntetésbe fordultak át. Rómában több tízezren vonultak a Circus Maximusra, abban a meggyőződésben, hogy valóban a nők elleni erőszakra hívják fel a figyelmet, azonban ideológiai irányultságú csoportok másfajta színezetet adtak végül a megmozdulásoknak.
Sajtóbeszámolók szerint a szivárványcsaládok képviseletében megjelent egyik felszólaló erős kritikával illette Matteo Pianetedosi belügyminisztert, amiért leállította a külföldön, béranyaság útján szerzett gyermekek olaszországi anyakönyvezését mindkét szülő nevének feltüntetésével.
A feminista mozgalmak a Pro Vita e Famiglia élet- és családvédő szervezet római székháza elé vonultak, ahol üvegekkel, könnybombával dobálták meg a bejáratot, a rendőröket pedig trágár szavakkal illették, amiért megpróbálták helyreállítani a rendet.
Matteo Salvini kormányfőhelyettes, a Liga főtitkára szolidaritását fejezte ki a katolikus családvédő civil szervezet munkatársainak. Felháborodásának adott hangot Carlo Fidanza, az Olasz Testvérek európai parlamenti képviselője is. Felhívta a figyelmet arra az ellentmondásra, hogy éppen az erőszak ellen, a demokráciáért tüntetők azok, akik mély gyűlöletet táplálnak azok iránt, akik az életet és a családot veszik védelmükbe.
Eugenia Roccella olasz családokért és esélyegyenlőségért felelős miniszter súlyos hibának nevezte, hogy a nők elleni erőszak beszüntetéséért küzdő felvonulást politikai és ideológiai csatározássokkal szennyezték be.
A miniszter szerint helytelen volt a közel-keleti konfliktusnak teret adni és palesztin lobogót lengetni a nők szabadságát szimbolizáló rózsaszín zászlók között.
Arra kérte a baloldali Demokrata Párt elnökét, Elly Schleint és a legnagyobb olasz szakszervezeti föderáció a CISL elnökét, Maurizio Landinit, hogy határolódjanak el a Hamász-párti csoportok kijelentéseitől.
Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter november 25-én, a nők elleni erőszak világnapján arra buzdította a lányokat és az asszonyokat, hogy félelem nélkül, azonnal jelentsék fel bántalmazóikat. Ez nemcsak az áldozatok, hanem a környezetükben élők felelőssége is, ha azt tapasztalják, hogy veszélyes helyzet van kialakulóban. – A nők elleni erőszak olyan, mint a méreg, amely belülről emészti társadalmunkat, és amelyet gyökerestül kell kiirtani – mondta a világnap alkalmából Ferenc pápa. – Ezek a gyökerek az igazságtalanságokból és előítéletekből táplálkoznak. A jelenséget csak olyan neveléssel lehet megállítani, amely a személy méltóságát helyezi a középpontba – hívta fel a figyelmet Róma püspöke.
Borítókép: Nők vonultak fel az erőszak ellen Rómában (Fotó: EPA/Ciro Fusco)