A magát libertáriusnak valló új argentin elnök, Javier Milei nem csupán az olyan elképzeléseivel hívta fel magára a nemzetközi közvélemény figyelmét, mint a nemzeti bank megszüntetése, de azzal is, hogy
teljesen új pályára tervezi állítani Argentína külpolitikáját.
Míg elődei szoros kapcsolatot ápoltak az iráni rezsimmel, a zsidó vallást csodáló (sőt az áttérésen is gondolkozó) Milei inkább az Egyesült Államok és Izrael felé közeledne, olyannyira, hogy már a beiktatása előtt ellátogatna a két országba – számol be róla a Breitbart amerikai hírportál.
Izrael irányába különösen komoly gesztusra készül Milei: áthelyezné országa nagykövetségét Tel-Avivból Jeruzsálembe.
Ebben Donald Trump volt amerikai elnök példáját követné, aki 2017-ben döntött az áthelyezés mellett. Valójában az Egyesült Államokban már 1995 óta létezett az erről szóló törvény, ennek végrehajtását azonban az elnökök sorra elhalasztották. Trump döntését végül utódja, Joe Biden is fenntartotta.
Jeruzsálem státusza azért valóságos diplomáciai darázsfészek, mert Izrael mellett a palesztinok is fővárosuknak tekintik. Az ENSZ 1947-es, Palesztinát felosztó határozata speciális jogállást szánt a szent városnak, Izrael állam egy évvel későbbi megalakulása után azonban a város keleti részét Jordánia, a nyugatit az újonnan megszületett zsidó állam szerezte meg. 1967-ben Izrael a város teljes területét elfoglalta, 1980-ban pedig az ország fővárosa lett.
Ennek ellenére a nemzetközi közösség továbbra is a reménybeli önálló palesztin állam fővárosának tekinti Kelet-Jeruzsálemet.
Ha viszont az Egyesült Államok példáját további államok követik, az hosszú távra bebetonozza Izrael fennhatóságát Jeruzsálem felett.