A Hamász október 7-i kegyetlen támadásai egyetlen nap alatt több mint 1400 izraeli halálát okozták, Izrael válasza pedig súlyos áldozatokat követelt a gázai lakosságtól. A palesztin egészségügyi minisztérium szerint eddig több ezer gázai halt meg és több tízezren sebesültek meg az izraeli légitámadásokban.
Isaac Herzog izraeli elnök, Benjamin Netanjahu miniszterelnök, Ariel Kallner, a kneszet tagja és más prominens tisztségviselők olyan katonai hadjáratot sürgetnek, amely Gáza egész területére kiterjed.
Hogy a palesztinok mit gondolnak a gázai vezetésről és a Hamászról, azt az Arab Barometer, egy kutatási projekt fedte fel. A legutóbbi felmérést Gázában és Ciszjordániában néhány nappal az Izrael és a Hamász közötti háború kitörése előtt végezték el.
Az Arab Barometer a régió legrégebben futó és legátfogóbb közvélemény-kutatási projektje, amely 2006 óta nyolc felmérést végzett a Közel-Kelet és Észak-Afrika 16 országában. Valamennyi felmérést úgy tervezték, hogy országos reprezentatív legyen, a legtöbb felmérést (beleértve a legutóbbi ciszjordániait és gázait is) a válaszadók lakóhelyén, személyes interjúk formájában végzik, és az összegyűjtött adatokat nyilvánosan hozzáférhetővé teszik. A felmérés kérdései minden egyes országban a válaszadók különböző gazdasági, politikai és nemzetközi kérdésekkel kapcsolatos attitűdjeit és értékeit kívánják felmérni.
A Foreign Affairs magazin nemrég tette közzé az adatokat, amelyekből kiderül, hogy a Hamász támogatása helyett a gázaiak túlnyomó többsége inkább csalódott a fegyveres csoport eredménytelen kormányzása miatt, miközben rendkívüli gazdasági nehézségekkel kell szembenézniük.
A gázaiak többsége nem csatlakozik a Hamász ideológiájához, az emberek nem támogatják a Hamász legfőbb célitűzését, az izraeli állam elpusztítását. A megkérdezettek többsége a kétállami megoldást támogatta, amelyben a független Palesztina és Izrael egymás mellett létezne.
Az elemzés szerint Izraelnek gyorsan elő kellene állnia egy olyan tervvel, amely hamar lezárja a háborút, minél tovább tart ugyanis a fegyveres erőszak a két fél között, annál nagyobb az esélye annak, hogy a Hamász támogatottsága megugrik. Ezzel pedig távolabb kerülnek és háttérbe szorulnak a békét elősegítő tényezők.