Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója interjút adott a Le Point francia hetilapnak, amelyre könyvének francia nyelvű megjelenése szolgált alapul. Többek között azt kérdezték tőle, hogy „melyik oldalon áll”, hisz a jelenlegi konfliktusok mentén egy olyan felállás körvonalazódik, amiben a Nyugat a világ többi részével szembekerült.
Orbán elmondta:
Nem hiszem azonban, hogy a világ nyugati része elveszett, csak nagyon rossz stratégiájának áldozata. A zűrzavar, amin keresztülmegyünk, nagyrészt az amerikai döntések eredménye. Mi, európaiak elég gyengék voltunk ahhoz, hogy vakon kövessük őket, holott azok nem vezetnek sehová, csak háborúba. Ez csak felgyorsíthatja a világ többi részének ellenünk fordulását.
Szerinte Európának arra a felismerésre van szüksége, hogy az Egyesült Államok csak a saját érdekeit követi és az nem mindig esik egybe a kontinens sajátjával.
Arról is kérdezték a miniszterelnök politikai igazgatóját, hogy milyen szerepet lát Magyarország számára ebben a nemzetközi konfliktusban. Az igazgató válaszában kiemelte, hogy a magyar kormány nem a blokkok logikájában, hanem egy többpólusú világban hisz, amelyben Európa szerepe a stabilizálás lehet. „Az európai stratégiának a békét és a toleranciát kell fenntartania minden országgal szemben, gazdasági hidak építésével, nem pedig egymás után lerombolni azokat.” A probléma szerinte azonban az, hogy Európa nem osztja ezt a gondolkodást és nincs stratégiai autonómiája.
Ennek első illusztrációja az orosz–ukrán háború volt. Láthatjuk, hogy mit nyerhet Oroszország, mit nyerhet Ukrajna, mit nyerhet az Egyesült Államok vagy Kína ebből a konfliktusból. De mi, európaiak csak veszíthetünk.
– összegezte meglátásait.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) kuratóriumának elnöke beszélt arról is, hogy a brüsszeli nyomásgyakorlás messze túlmutat Magyarország esetén. A brüsszeli egyensúly a föderalisták és a szuverenisták között a Brexit óta felborult.
Alexander Hamilton az Amerikai Egyesült Államok első pénzügyminisztere, George Washington első amerikai elnök kormányának volt a tagja. Az amerikai függetlenségi háború kaotikus pillanatot használta ki 1790-ben arra, hogy erős lépéseket tegyen a föderalizáció felé.
Borítókép: Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója beszédet mond a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) központi tanévnyitó ünnepségén a Ludovika Arénában 2023. szeptember 5-én (MTI/Soós Lajos)