Orbán Viktor is beszédet mond Pásztor István búcsúztatóján

A Vajdasági Magyar Szövetség hétfőn elhunyt elnökét Szabadkán temetik, előtte Újvidéken tartanak megemlékezést a tiszteletére.

2023. 11. 04. 10:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pásztor István búcsúztatására a szabadkai Bajai úti temető Péits-kápolnájából szombaton délután kettő órakor kerül sor – közölte Facebook-bejegyzésében fia, a párt megbízott elnöke. Pásztor Bálint úgy fogalmazott: 

Kérésemre beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök, Alekszandar Vucsics köztársasági elnök, Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a külhoni magyarság nevében és Juhász Bálint, a VMSZ Intézőbizottságának elnöke, a párt nevében. Köszönöm nekik!

Ezt megelőzően szombaton délelőtt tíz órakor Újvidéken, a Tartományi Képviselőház üléstermében emlékülést tartanak, hiszen Pásztor István volt a vajdasági parlament történetének leghosszabb ideig hivatalban levő elnöke, amire méltán volt büszke – tette hozzá Pásztor Bálint. 

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség és a vajdasági Tartományi Képviselőház elnöke hétfőn, október 30-án, 67 éves korában hunyt el. Halálhíre a szerbiai, magyarországi és Kárpát-medencei politikai életet is megrázta.

Amikor Pásztor István átvette a párt vezetését, nagyon lent volt a VMSZ. Össze kellett hozni a szálakat, újra felépíteni a szervezetet, és létrehozni egy olyan ambientet, ahol a magyarverések időszaka a múlté lesz. Úgy érzem, az, amit ő akkor megalapozott, amikor átvette a VMSZ-t, annak az eredménye a mai állapotunk: a magyar–szerb viszony, Magyarország és Szerbia viszonya, a VMSZ szerepe ebben, a Prosperitati Alapítvány… Ez mind azon alapszik, hogy neki sikerült egységesítenie a magyarságot Vajdaságban, a VMSZ-t megerősíteni, és megszüntetni azt az állapotot, hogy magyarnak lenni Szerbiában másodrangú dolog

 – összegezte Pásztor eredményeit a szabadkai székhelyű Pannon Televízió Közügyek című műsorában Pál Károly, a Vajdasági Magyar Szövetség korábbi ügyvezető alelnöke, aki mintegy tíz éven át volt Pásztor közvetlen kollégája.

Pásztor István politizálásának köszönhetően történelmi csúcsra jutott a magyar–szerb barátság, a két ország és a két nép viszonya. A szerb parlament tíz évvel ezelőtt elfogadta a vajdasági magyar polgári lakosság ellen 1944–45-ben elkövetett aktusok elítéléséről szóló képviselőházi nyilatkozatot, majd Csúrogon közösen hajtott fejet az ártatlan áldozatok emléke előtt az akkori magyar és a szerb államfő, Áder János és Tomiszlav Nikolics. A folyamatban a VMSZ és annak vezetője hídként kötötte össze a feleket.

Pásztor István politikájának fontos felismerése volt, hogy nem kell szembemenni a többségi szerb nemzettel, hanem korrekt viszonyt kell kialakítani, amely aztán segíti a magyar érdekek megvalósulását is. Munkájának is köszönhetően Szerbia és Magyarország ma már stratégiai partnerként tekint egymásra, fellendült a gazdasági együttműködés, a régiót érintő kérdésekben pedig közös álláspontot képviselve segíti egymást a két szomszédos ország.

 

A történelmi megbékélés táptalajából szökkent szárba a gazdaságfejlesztés, a vállalkozások együttműködése. Az különböztette meg Pásztor Istvánt sokaktól, hogy ő hitt ebben, hogy a gazdaságfejlesztéssel foglalkozni kell, bekopogni a magyar kormányhoz. 2017-ben és 2018-ban Szabadkán, Zentán volt, hogy ötezer ember volt egy helyen, volt, hogy ötezer szerződést írtunk alá. Ez sok ezer gazdálkodást, sok ezer családot jelentett 

– idézte fel a magyar kormány támogatásával megvalósuló gazdaságfejlesztési program eredményeit Juhász Bálint, a programot lebonyolító Prosperitati Alapítvány ügyvezetője a már említett televíziós hírháttér-műsorban.

A gazdaságfejlesztési stratégia megvalósítása során 14,5 ezer sikeres pályázatot bonyolítottak le Vajdaságban. Az ott élő magyar közösség házhoz, földhöz, eszközökhöz jutott, vállalkozásokat alapított, a meglévő cégek pedig fejlődhettek és bővülhettek. A program is segítette a szerb–magyar gazdasági együttműködést, a mindkét ország javát szolgáló partneri kapcsolatokat.

Pásztor István a Magyar Nemzeti Tanáccsal együttműködve támogatta és segítette iskolák, óvodák, kollégiumok, templomok építését és felújítását, a magyar nyelvű oktatás megőrzését, a vajdasági magyar kulturális értékek éltetését.

Az a biztonság, amelyet ő sugárzott, erőt és hitet adott az embernek

 – idézte fel a közös munkával töltött éveket Hajnal Jenő, az MNT korábbi elnöke. Hozzátette: „Ha jó ötlete volt az embernek, azt mindig meghallgatta, mindig segítette, és amibe belefogtunk, amellett következetesen kitartott, azt be is kellett fejezni.”

Pásztor emellett támogatta a vajdasági infrastrukturális beruházásokat, a Szeged–Szabadka és a Budapest–Belgrád vasútvonalak kiépítését, a vajdasági települések fejlesztését, a közösség jeles napjainak rendszeres megünneplését. A vajdasági magyarság lélekszámának fogyatkozása ellenére is küzdött azért, hogy a szülőföldjükön maradók jó életfeltételek mellett, minőségi életet tudjanak élni, és hogy a kisebbségi lét ne jelentsen többé hátrányt a közösségnek.

Borítókép: Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke 2022. október 22-én Szabadkán. (Fotó: MTI/Molnár Edvárd)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.