Hozzátették: Belgrád következetesen és kitartóan ragaszkodik a helyzet mielőbbi deeszkalációjához Koszovó északi részén, valamint ahhoz is, hogy megállítsák a Pristina erőszakos fellépése által egyoldalúan generált válságot.
Aláhúzták, hogy döntően fontos kérdés lesz a tárgyalások során a Szerb Önkormányzatok Közössége megalakításáról szóló tárgyalás, ahol Belgrád ragaszkodik továbbra is a szerb nép minden garantált jogához a 2013 és 2015 között kötött megállapodásoknak megfelelően. A pristinai fél főtárgyalója is megerősítette, hogy november 16-án új technikai szintű párbeszédre kerül sor Brüsszelben – olvasható a Kosovo Online helyi hírportál cikkében.
Besnik Bislimi a sajtótájékoztatóján közölte, Brüsszelben a megállapodások végrehajtásáról tárgyalnak majd.
Az EU szerint enélkül nem folytathatják az uniós csatlakozási folyamatot.
A jogállamiság és a folyamatos brüsszeli párbeszéd a haladás két fő feltétele
– mondta a Szerbiai Rádió és Televízió vendégeként Tanja Miscsevics.
A szerb integrációért felelős miniszter hangsúlyozta: a választási folyamattól függetlenül továbbra is azon dolgozik a belgrádi kormány, hogy teljesítsék a jogállamiság területén felállított brüsszeli kritériumokat. A tárcavezető hozzáfűzte: 2030-ig mindent megtesznek, hogy a tagállamok pozitívan értékeljék az ország előrehaladását.
A legfrissebb brüsszeli helyzetértékeléssel kapcsolatban a szerb miniszterelnök az Instagramon közölt posztjában azt írta:
Az Európai Bizottság Szerbiáról szóló jelentésében Szerbia egyértelmű előrehaladását minden kulcsfontosságú területen elismerik, és nincs olyan terület, ahol a reformok visszaesése történt volna.
Ana Brnabics hangsúlyozta: Szinte minden területen történt előrelépés, különösen az igazságszolgáltatás, a jogállamiság és a gazdaság területén, míg három területen stagnálás tapasztalható, amin minden bizonnyal dolgoznak az elkövetkező időszakban.