A @ElbridgeColby nemrégiben közzétett közösségimédia-bejegyzése megkérdőjelezi az F–35-ös program vélt sikerét, és kijelenti:
Az F–35-ös program… nem sikeres
David Sacks, a technológiai és a befektetési szektor kiemelkedő alakja, mélyebbé teszi a vitát és a diskurzushoz hozzájárulva kiemel egy kulcsfontosságú elvet:
az a nemzet, amelyik képes a lőszereket nagy mennyiségben, alacsonyabb fajlagos költséggel és hosszabb ideig gyártani, általában győzedelmeskedik az elhúzódó konfliktusokban, még akkor is, ha a technológia hasonló.
Elon Musk csatlakozik ehhez az érzéshez, hangsúlyozva:
A gazdasági erő a háború alapja.
Mindketten azt állítják, hogy az F–35 képességei ellenére a késések, a költségtúllépések és a logisztikai kihívások beárnyékolják a technológiai képességeit.
Az F–35 vagy Joint Strike Fighter egy ötödik generációs lopakodó repülőgép, amelyet többfeladatú képességekre terveztek. Fejlesztése jelentős visszaesésekkel, többek között késésekkel és költségtúllépésekkel járt, amint arra a folyamatban lévő vita is rávilágított.
Az F–35-ösről szóló vita a katonai prioritásokról való elmélkedésre késztet, Musk nézőpontja pedig megerősíti azt az elképzelést, hogy a gazdasági erő a nemzetközi kapcsolatokban döntő fontosságú tényező, amely befolyásolja a geopolitikai stratégiákat. Egy olyan világban, ahol a gazdasági erőt tartják a legfontosabbnak, az F–35-ös program körüli vita a globális hatalmi dinamikát alakító nagyobb megfontolások mikrokozmoszaként szolgál.
Borítókép: Elon Musk, az X közösségi médiaplatform tulajdonosa (Fotó: MTI/EPA/Tolga Akmen)