Hozzátette: az arab monarchia külpolitikájának legalább az 1990-es évek óta fontos eleme a közvetítőtevékenység. „A kisállam az izraeli–palesztin és afgán–amerikai mediáció mellett hasonló szerepet játszott számos más konfliktusban is” – hangsúlyozta.
Az, hogy az Izrael és a Hamász közötti közvetítésekben Katar kulcsfontosságú szerepet tölt be, nem új keletű, hiszen az Öböl menti ország mindkét féllel évek óta fenntartja a kapcsolatot.
A palesztin terrorszervezettel 2006-ban nyitották meg a kommunikációs csatornákat az Egyesült Államok kérésére, majd 2012-ben a Hamász tisztviselőit fogadták Dohában, miután a szervezet politikai irodáját kiszorították Szíriából. Noha az arab monarchiát az utóbbi időben több kritika is érte kapcsolatai miatt, elemzők szerint kijelenthető, hogy Katar az egyetlen olyan ország, amely hatékonyan tud közvetíteni a felek között: emögött egyrészt a Hamásszal fenntartott személyes kapcsolatok állnak, másrészt mindenképpen szükség van egy harmadik szereplőre, tekintve, hogy Izrael és a Hamász között nincs közvetlen kapcsolat.
Mikor lehet vége az izraeli háborúnak?
Szalai Mátét arról is kérdeztük, mikor és hogyan sikerülhet lezárni a konfliktust. A szakértő szerint noha Katar közvetítői szerepe fontos, a háború nem tud addig véget érni, amíg a felek nem látnak abban érdeket – hasonlóan történt a tűzszüneti megállapodás esetében is. – Jelenleg csak a palesztin szervezetnek lenne érdeke a fegyvernyugvás, ugyanakkor ők sem hajlandóak elengedni a megmaradt túszokat olyan áron, amelyet Izrael fel tudna ajánlani. Ilyen körülmények között bármit is tesz Katar, nem tudja rákényszeríteni a feleket a kiegyezésre – magyarázta a kutató. Hozzátette azonban, hogy bár Doha kapcsolatai a Hamásszal most jól jöttek, az október 7-i mészárlást követően egyre kevésbé tolerálható.
Elemzők már azzal is számolnak, hogy a Joe Biden vezette adminisztráció nyomást gyakorolhat majd Katarra, hogy vessen véget a palesztin terrorszervezettel fenntartott kapcsolatainak. Antony Blinken amerikai külügyminiszter októberben dohai látogatása során tett erre vonatkozó utalásokat.
A több mint két hónappal ezelőtti terrortámadást követően Izrael arról beszélt, addig nem kerül pont az ügy végére, amíg a Hamász létezik. Szalai Máté lapunknak elmondta, a szervezetet le lehet győzni, de mint hálózatot vagy ideológiát annál nehezebb.
Hasonló a helyzet az Iszlám Állam elleni háborúhoz: ugyan a csoport már nem birtokol területet Irakban és Szíriában, terrorakciókat a mai napig képes végrehajtani, tehát azt sem sikerült teljes mértékben legyőzni
– fogalmazott.