Máris válságban a baloldali kormánykoalíció Spanyolországban

A szélsőbaloldali Unidas Podemos váratlanul bejelentette, hogy kilép a szocialistákkal koalícióban kormányzó Sumarból és a független képviselők között folytatja a munkát.

2023. 12. 06. 18:34
SÁNCHEZ, Pedro; VI. FÜLÖP
Madrid, 2023. november 17. Pedro Sánchez, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) fõtitkára (b) kormányfõi esküt tesz az alkotmányra VI. Fülöp spanyol király (j) jelenlétében a madridi uralkodói rezidencián, a Zarzuela-palotában 2023. november 17-én. Sánchezt az elõzõ napon választotta miniszterelnökké a spanyol törvényhozás. MTI/AP/EFE pool/Ballesteros Fotó: Ballesteros
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Máris inog a talaj a baloldali kormánykoalíció alatt Spanyolországban. Alig három héttel a törvényhozás kezdete után az Unidas Podemos (Együtt képesek vagyunk) közölte, hogy szakít a Sumarral és kiszáll a szélsőbaloldali formációkat tömörítő pártból, amely Pedro Sánchez szocialista kormányfő kulcsfontosságú szövetségese.

A lépésre számítani lehetett, mivel a felek között folyamatosak voltak a súrlódások, sőt, a Podemos valójában nem is akart csatlakozni a Sumarhoz, de az idei előre hozott parlamenti választásokon önállóan indulva már nem lett volna esélyük arra, hogy mandátumot szerezzenek. 

Azonban így, hogy beálltak a Yolanda Díaz vezette Sumar mögé, végül öt parlamenti helyet is be tudtak gyűjteni. 

Javier Sánchez Serna, a Podemos egyik képviselője kedden jelentette be, hogy mivel a Sumar minden eszközzel megpróbálja elnyomni őket, például azzal, hogy szóvivő nélkül hagyta őket, megszüntette a kezdeményezéseik előterjesztésének lehetőségét, és megakadályozta, hogy felszólaljanak a plenáris ülésen, ezért a független képviselők között folytatják a munkát. 

A Podemos főtitkára, Ione Belarra az X-en reagált a döntésre, amit nehéznek, ugyanakkor nélkülözhetetlennek tart az ország átalakítása szempontjából.

A Sumar eközben arról tájékoztatta a sajtót, hogy a Podemos nem jelezte nekik, hogy ilyen radikális lépésre készül. Szóvivőjük, Marta Lois ezt „nagy hűtlenségként” értékelte a választókra nézve, és azzal vádolja a lilákat, hogy áldozati szerepbe helyezték magukat.

A Podemos kilépése a Sumarból azt jelenti, hogy innentől fogva a szocialista pártnak (PSOE) külön egyeztetéseket kell folytatnia velük, ha meg akarja szerezni szavazataikat egy-egy törvény elfogadásához. Ez külön nehézséget jelent azután, hogy Pedro Sánchez miniszterelnök eleve ki van szolgáltatva a nacionalista katalán és baszk pártok radikális követeléseinek, mivel a júliusi választásokon elbukott és alig 121 mandátummal van jelen a 350 fős parlamentben. Ez azt jelenti, hogy ha a kis pártok szélsőséges elvárásait nem teljesíti, úgy képtelen stabilan kormányozni a következő négyéves ciklusban. 

Borítókép: Pedro Sánchez kormányfői esküt tesz az alkotmányra VI. Fülöp spanyol király jelenlétében (Fotó: MTI/AP/EFE/Ballesteros)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.