Büntetőeljárást indított a német főügyész, miután egy orosz pénzintézet részéről ismeretlen tettesek megpróbáltak hozzáférni egy 720 millió eurós összeghez, amelyet az Európai Unió szankciós döntése értelmében fagyasztottak be még 2022 júniusában. A főügyész még júliusban indítványozta az eljárást – ám csak nemrégiben sikerült védőügyvédet találni az orosz pénzintézetnek –, amelynek értelmében
a kérdéses összeget elkoboznák.
Nem fogjuk megengedni, hogy az Ukrajna elleni illegális agressziós háború finanszírozására használt orosz pénzek ellenőrizetlenül német számlákon legyenek. A liberális demokrácia a megtámadottak oldalán védekezik, és az erőszakkal szemben a joggal lép fel
− írta Marco Buschmann igazságügyi miniszter az X-en.
Ha az eljárás sikerrel zárul, az oroszok milliói a német kormányhoz kerülnek. Olaf Scholz kancellár egyre látványosabban billegő koalíciójának pedig pont jól jönne az összeg, hiszen a nemrég bejelentett 2024-es költségvetés még kiötlői szerint is fájdalmas intézkedéseket tartalmaz.
Scholzék fejfájásáért részben az a novemberi alkotmánybírósági döntés felelős, amely elkaszálta a kormány tervét, amely szerint a Covid-alap maradékát, mintegy 60 milliárd eurót a klímacélok elérésére használták volna fel.
Németország nem az első nyugati állam, ahol felmerül a befagyasztott orosz pénzek elkobzásának gondolata. Az év elején Svájc is megvizsgálta ennek lehetőségét, de az ezzel foglalkozó munkacsoport szerint ez a svájci jogrend mellett az ország nemzetközi kötelezettségeivel is ütközne, így az ötletet elvetették.
Az Egyesült Államok igazságügy-minisztere, Merrick Garland májusban állt elő azzal, hogy az orosz pénzeket kellene felhasználni Ukrajna megsegítésére, Kanada pedig már készített is egy ezzel kapcsolatos törvénytervezetet.
Az Európai Unió is vizsgálja a befagyasztott orosz pénzek felhasználásának lehetőségét, múlt héten pedig egy tervet is előterjesztettek, ami – ha elfogadják – lehetővé tenné az orosz pénzeszközök jövedelmeinek Ukrajna újjáépítésére való felhasználását.