Karácsony Gergely milliárdokról tett bejelentése tévedés, vagy hamis kampányfogás. A főpolgármester nyilatkozata szerint a következő években nagyjából 300 milliárd forint európai uniós támogatás fog érkezni Budapestre. Mint ahogy az RTL-nek mondta, a támogatás az elmúlt négy évben végzett lobbitevékenység eredménye.
Eric Mamer, az Európai Bizottság szóvivője – amikor Karácsony bejelentéséről kérdezte lapunk – azt javasolta, hogy a főpolgármesternél kopogtassunk pontosabb információkért. „A budapesti polgármestert kellene megkérdezni, hogy milyen programokra hivatkozik” – hárított Mamer.
A bizottság szóvivőjének hárítása, hogy nem tudta beazonosítani, hogy milyen forrásokról beszélhetett Karácsony, árulkodó volt.
A hallgató bizottsági szóvivő és a brüsszeli gyakorlat mégis súghatnak, hogy miről szólhat a főváros polgármesterének bejelentése. Megkeresésünkre Petri Bernadett miniszteri biztos oldotta az összegabalyodó szálakat. „Szigorú szabályok alá esik, hogy az Európai Bizottság miként nyújthat támogatást önkormányzatok, cégek vagy bármilyen más helyi szereplő számára. Ez vagy a kohéziós programok keretében történik, amelyek végrehajtása a tagállami kormányok feladata – a jól ismert operatív programok – vagy olyan EU-s alapokból, amelyek pénzeit közvetlen forrásoknak hívjuk. Ilyen például az ismertebbek közül a Digitális Európa Program, a Horizon program vagy az Erasmus. Közvetlen források, mert az EU közvetlenül dönt a támogatásra kerülő projektekről” – fogalmazott a biztos.
A főpolgármester brüsszeli lobbiról, közvetlen támogatásról beszélt a 300 milliárd forintos támogatás vonatkozásában. Ez azonban vagy tévedés vagy szándékos csúsztatás lehet. Az említett összeg messze meghaladja a legtöbb közvetlen program teljes évi keretét, amit 20-25 nemzetközi projektre szokás elkölteni. Így aztán a bizottság – és annak szóvivője – egészen biztosan tudna róla ha ekkora összeget odaítélt volna egyetlen pályázónak, a fővárosnak, amit kötelező is lenne nyilvánosságra hozni. Úgy tűnik tehát, hogy a főpolgármester az operatív programokból számít ennyi pénzre, amit a magyar kormány oszt ki, nem pedig közvetlenül Brüsszel.
– húzta alá Petri Bernadett.
Mindezek alapján az körvonalazódik, hogy Karácsony Gergely vagy nem látja át pontosan a brüsszeli folyamatok működését, vagy kampányüzemmódba kapcsolva szándékosan ferdít, mintha a pénzt Brüsszeltől és nem a magyar kormánytól kapná. Éppen a kohéziós pénzek, amikért tartja a markát a főpolgármester, azok a pénzek, amik ellen az összefogás harcol. Így amellett, hogy technikailag is a kormánytól kapja a pénzeket Budapest, azokat valójában Orbán Viktor miniszterelnök harcolta ki.