Az Egyesült Államok küldöttségében Antony Blinken külügyminiszter mellett Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó és John Kerry, Joe Biden elnök klímavédelmi különmegbízottja is helyet kapott.
Kína 2017 óta a legmagasabb szintű delegációt küldi Li Csiang miniszterelnök vezetésével, a Közel-Keletről pedig többek között az izraeli elnököt és az iráni külügyminisztert is Davosba várják.
A találkozó napirendjén kiemelt helyen szerepel a közel-keleti, az ukrajnai és az afrikai konfliktushelyzetek megoldása – árulta el Borge Brende, a szervező alapítvány elnöke.
A programban szereplő több mint kétszáz ülés során a vezetők foglalkoznak majd a kereskedelem, az éghajlatváltozás és a mesterséges intelligencia kérdéseivel is.
Azonban nem csupán az üléstermekben zajlik majd az élet. Davos városának több pontján lesznek kapcsolódó rendezvények, ezek nagy része, akárcsak maga a fórum csak meghívással vagy előzetes regisztrációval látogatható – hívja fel a figyelmet a Quartz hírportál.
Az elmúlt években többen kétségbe vonták Davos és a hozzá hasonló események létjogosultságát, a tavalyi fórumon például a G7-es vezetők közül csak Olaf Scholz német kancellár vett részt. Ezt a véleményt azonban nem mindenki osztja.
A vezetők nem veszítik el az érdeklődésüket az olyan fórumok iránt, mint a WEF, de stratégiai döntéseket hoznak arról, hogy hasznos lenne-e részt venniük a találkozón minden évben
− idézi Peter Willetts-et, a londoni City Egyetem világpolitikai professor emeritusát az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió.
Bár a davosi fórum hivatalosan csak ma kezdődik, vasárnap már fontos megbeszélést tartottak a svájci városban. Több mint nyolcvan nemzetbiztonsági tanácsadó részvételével került sor arra az egyeztetésre, amelynek célja egy ukrajnai béketerv kidolgozása. A találkozón − amelyik már a negyedik volt a témában − Volodimir Zelenszkij ukrán elnök annak ellenére nem vett részt, hogy részt vett az ukránok által beterjesztett javaslat kidolgozásában.
Bár a megbeszélést szándékosan úgy időzítették, hogy Kína küldöttsége is a helyszínen legyen, az ázsiai nagyhatalom visszautasította a részvételt.