– A Bajor Maximilian Rend Bajorország legmagasabb rangú kitüntetése, amelyet kiemelkedő tudományos és művészeti teljesítményért adományoznak, lényegében a mi Nobel-díjunk – fogalmazott Markus Söder bajor miniszterelnök. Krausz Ferenc, a München melletti Garchingban található Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója köszönetet mondott a kitüntetésért, illetve azokért a „kitűnő feltételekért, amelyeket Bajorország a vezető tudományos kutatások számára biztosít”.
A Németországban élő magyar születésű fizikusnak tavaly ítélte oda a fizikai Nobel-díjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia Pierre Agostini és Anne L’Huillier francia fizikusokkal megosztva. A tudósok az elismerést az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszereikért kapták.
A Bajor Maximilian Tudományos és Művészeti Rendet (Bayerische Maximiliansorden für Wissenschaft und Kunst) 1980-ban hozták létre annak a rendnek a nyomán, amelyet eredetileg II. Miksa (Maximilian Joseph) alapított 1853-ban. Az elismerésnek egyszerre száz élő kitüntetettje lehet.
Borítókép: Krausz Ferenc előadást tart (Kép: AFP/Christof Stache)