Olaf Scholz leszögezte, hogy a Nyugat nem akar konfliktust Oroszország és a NATO között, ezért a szövetség nem küld katonákat Ukrajnába. A kancellár szerint két kérdés központi jelentőségű: egyrészt az, hogy „az orosz fenyegetés valós, ezért védelmi és elrettentő képességeinknek hitelesnek kell lenniük. (...) A másik, hogy ahogy már korábban többször bejelentettük, nem akarunk konfliktust Oroszország és a NATO között, ezért mindenki, aki támogatja Ukrajnát, a háború kezdete óta egyöntetűen egyetért abban, hogy nem küldjük katonáinkat Ukrajnába”.
A Nyugat nem akar konfliktust Oroszország és a NATO között
Több témával, egyebek között az ukrajnai háborúval és a gázai konfliktussal is foglalkozott felszólalásában a német kancellár a müncheni biztonságpolitikai konferencia szombati ülésén.


A német kormány honlapjára ugyancsak szombaton felkerült videóüzenetben a kancellár azt mondta, hogy az orosz győzelem Ukrajnában többe kerülne az EU-nak, mint Kijev támogatása. Egyben elismerte, hogy a német állampolgárok érzik az Ukrajnának nyújtott segítség „pénzügyi következményeit".
A müncheni konferencián a kancellár azt mondta, hogy az Ukrajnának már megadott vagy tervezett német segítség összege csaknem 28 milliárd euró. Olaf Scholz szerint Európa biztonsága elsődleges, és szerinte ezért más országoknak is arra kell törekedniük, hogy költsenek többet Ukrajna védelmére, még akkor is, ha a források esetleg máshonnan hiányoznak. Elmondta:
Más európai kollégákkal együtt határozottan támogatom, hogy minden európai fővárosban hasonló döntések szülessenek. Tudom, hogy ez nem könnyű. Németországnak sem könnyű. Más országokhoz hasonlóan itt is bíráló hangok hallatszanak, kérdések merülnek fel. A pénz, amit a biztonságunkra költünk most és a jövőben fogunk költeni, hiányzik valahol más területen. Ezt érezzük, de azzal tisztában kell lenni, hogy biztonság nélkül nincs semmi.
A német kancellár arra a kérdésre válaszolva, miszerint kormánya szállít-e Taurus rakétákat Ukrajnának, kitérő választ adott. Úgy fogalmazott, hogy „Németország mindent megtesz annak érdekében, hogy Ukrajna megvédje magát, és a döntések a megfelelő időben születnek”.
Olaf Scholz elmondta még: Németország arra kéri Izraelt, hogy tartsa be a nemzetközi jogot a gázai konfliktusban, és ne nyisson második frontot Libanonnal közös északi határán. Hangsúlyozta, hogy Izraelnek joga van az önvédelemhez és számíthat a nyugati támogatásra.
További Külföld híreink
A kancellár rámutatott egyben, hogy a humanitárius segélyeknek el kell jutniuk Gázába, méghozzá a jelenleginél nagyobb mennyiségben. A háborút pedig a nemzetközi humanitárius jognak és általában a nemzetközi jognak megfelelően kell megvívni.
További Külföld híreink
Olaf Scholz a térségnél maradva elmondta: nem szabad megengedni, hogy Irán befolyásának kiterjesztésére használja fel a konfliktust. A német kancellár szólt arról is, hogy Európának többet kell áldoznia biztonságára, függetlenül attól, ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke.
Borítókép: Olaf Scholz német kancellár a német állami vasúttársaság, a Deutsche Bahn új, nagy sebességű ICE-vonatokat előállító gyárának avatóünnepségén Cottbusban 2024. január 11-én (Fotó: Filip Singer/MTI/EPA)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Az ukrajnai háborút a Nyugat provokálta ki
A világhírű politológus szerint a NATO terjeszkedése vezetett az orosz invázióhoz.

Küszöbön a világháború, így készül Oroszország
Oroszország 155 milliárd rubelt fordít óvóhelyek felújítására.

Musk elköszön, de Trump szerint nem végleg
Tanácsadóként segíti tovább az elnök munkáját.

Meglátogatta a nyári rezidenciát XIV. Leó pápa + videó
A helyiek abban bíznak, hogy Castel Gandolfo újra a pápák városa lesz.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Budapest titkos vigalmi negyedei – Kis Isztambultól a pesti zsidó negyedig, amiről biztos nem tanultál az iskolában

Botka Endre hivatalosan a Fradi játékosa, és elmondta, mi a vágya

Egy éve hunyt el Tompos Kátya: Ilyen állapotba került a sírja - Fotó

Az egész világ előtt megszégyenült az Európai Bizottság: be kellett látnia, hogy Magyarországnak volt igaza

Óriási HÉV baleset történt Budapesten, amíg mindenki aludt

Páratlan aranykincsre bukkantak az erdő szélén, az Osztrák-Magyar Monarchiából is származik – nem tarthatták meg, cseh múzeumba került

Tarolnak a magyar úszók, újabb Európa-bajnoki cím

Így készül a legfinomabb kapormártás, ami olyan, mint a nagyinál!

Itt az újabb Kollár Kinga-botrány

Őrizetbe vették a nagybani piac egyik legbefolyásosabb figuráját

A Fradi a frászt hozta a szurkolóira a Bajnokok Ligája elődöntőjében

Lisztes Krisztián megszólalt: Nem kell túlmagyarázni ezt
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Az ukrajnai háborút a Nyugat provokálta ki
A világhírű politológus szerint a NATO terjeszkedése vezetett az orosz invázióhoz.

Küszöbön a világháború, így készül Oroszország
Oroszország 155 milliárd rubelt fordít óvóhelyek felújítására.

Musk elköszön, de Trump szerint nem végleg
Tanácsadóként segíti tovább az elnök munkáját.

Meglátogatta a nyári rezidenciát XIV. Leó pápa + videó
A helyiek abban bíznak, hogy Castel Gandolfo újra a pápák városa lesz.