EIon Musk soha nem lesz az Egyesült Államok elnöke. „Az Egyesült Államokban született állampolgárok kivételével senki más nem választható az elnöki tisztségre.” Az amerikai alkotmány így fojtja el csírájában az 1971-ben Pretoriában született dél-afrikai vállalkozó esetleges elnöki ambícióit.
De vajon 2024-ben még mindig szükséges-e az Egyesült Államok elnökének lenni ahhoz, hogy a világ leghatalmasabb embere lehessen?
– teszi fel a kérdést a Le Figaro cikke.
Az elmúlt két év megmutatta, hogy Muskot nem kell megválasztani ahhoz, hogy képes legyen hatalmat gyakorolni. 2022-ben, miközben az ukrán erők az ő Starlink műholdas kommunikációs hálózatát használták (amelyet az orosz invázió idején önként és nagy mennyiségben szállított), Elon Musk úgy döntött, hogy korlátozza a gépeket, és egy bizonyos földrajzi területen működésképtelenné teszi őket. Melyik területen? A Krím félsziget, amelyet az orosz hadsereg 2014-ben annektált, és amely Ukrajna egyik legfontosabb célpontja.
„A szavak az új fegyverek, a műholdak pedig az új tüzérség”
Közel ötven évvel a Microsoft, harminc évvel az Amazon és két évtizeddel a Facebook megalapítása után már nem kell bizonygatni, hogy a „big tech“ óriásoknak mekkora befolyásuk van társadalmainkra, és hogy milyen befolyást gyakorolnak (vagy mekkora hatalmuk van), amely vetekszik a bolygó legerősebb államainak befolyásával. A hatalmas adatmennyiségek gyűjtésére és kiaknázására való képességük – amelyet a mesterséges intelligencia tovább erősít – alakítja a polgárok gazdasági és társadalmi viselkedését, miközben felborítja és újradefiniálja a gazdaság nagy részeire vonatkozó szabályokat.