Föld körüli pályára állt a japán rakéta + videó

A H3 Japán legnagyobb folyékony üzemanyagú hordozórakétája.

Forrás: MTI2024. 02. 17. 9:25
Japan's H3 rocket leaves the launch pad at the Tanegashima Space Center in Kagoshima, southwestern Japan on February 17, 2024. Japan's space agency announced the successful launch of its new flagship rocket on Febraruy 17, making it third time lucky for the H3 after years of delays and two previous failed attempts. (Photo by JIJI Press / AFP) / Japan OUT Fotó: AFP/JIJI Press
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Japán Űrkutatási Hivatal (JAXA) sikeresen felbocsátotta a H3-as rakéta második tesztmodelljét szombaton.

A H3 első repülése tavaly márciusban kudarcba fulladt, miután a földi irányítás 14 perccel a felszállás után megsemmisítette a rakétát, mert nem gyulladt be a második fokozat hajtóműje – írja az MTI. Később a JAXA három lehetséges elektromos hibára vezette vissza a fiaskót, de azóta sem tudni, hogy pontosan mi volt a közvetlen kiváltó ok.

A JAXA szombati tájékoztatása szerint ezúttal gond nélkül beindult a második fokozat hajtóműve, és a rakéta Föld körüli pályára állt.

A H3 Japán legnagyobb folyékony üzemanyagú hordozórakétája. Hossza 63 m, átmérője 5,2 m, teherbírása 4-6,5 tonna. A rakéta fejlesztése 2013-ban kezdődött, a Mitsubishi Heavy Industries mintegy 200 milliárd jent (1,32 milliárd dollárt, 100 jen=240,63 forint) költött erre a célra.

Az új hordozórakéta egyes alkatrészeinek elkészítéséhez 3D nyomtatókat használtak, ami lehetővé tette az előállítási költségek csökkentését. Az indításonkénti költséget mintegy 5 milliárd jenre (33 millió dollár) sikerült leszorítani, míg a H-2A indításonként körülbelül 10 milliárd jenbe kerül.

A H2A rakétákat a 2000-s évek eleje óta használja a JAXA. Ez a világ egyik legmegbízhatóbb rakétája: 46 kilövésből 45 volt sikeres. Azon kívül, hogy mintegy a felébe kerül a H3 indítása a H-2A-hoz képest, a teherbíró képessége 30 százalékkal nagyobb, ami szintén növelheti vonzerejét a lehetséges megrendelők körében.

Borítókép: A japán H3-as rakéta 2024. február 17-én elhagyja az indítóállást a Tanegasima Űrközpontban (Fotó: JIJI Press/AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.