Az expedíció részleteiről a TV2 Mokka című reggeli műsorában beszélt dr. Fodor Réka, az Afréka Alapítvány alapítója, valamint Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora.
Fodor Réka a műsorban azt mondta, hogy Csádban főként háborús menekültekkel találkoztak, akik közül sokan betegek, sérültek voltak. – Nekünk az volt a legfontosabb dolgunk, hogy ezeket a […] fertőzéseket próbáljuk orvosolni – hozzátéve, hogy az országban nagyon gyakori a malária és a tífusz. Hozzáfűzte, hogy mindkét betegség viszonylag olcsón és hatékonyan kezelhető.
– Ott egy asszonynak nem olyan az élete, mint itthon, hogy van keresete. Ott általában hat-nyolc gyermeket nevel és teljesen a férjének van anyagilag is kiszolgáltatva. Ez a hagyományos családmodell, ez a keresztényeknél is így van és a muszlimoknál is.
Rengeteg beteggel és szerencsétlen sorsú emberrel találkoztak. – Nekünk az volt a legfontosabb dolgunk, hogy őket próbáljuk sokszor egészen egyszerű betegségeikből, meggyógyítani – mondta Fodor Réka.
Gyuricza Csaba, a MATE rektora a műsorban elmondta, a csádi szerepvállalás több részből áll: katonai, humanitárius, gazdasági – ezen belül mezőgazdasági – és oktatási pillére is van, az egyetem az utóbbi kettőben vesz részt.
Kifejtette, hogy eddig elméleti, valamint gyakorlati képzést tartottak és mintafarmokat is kialakítottak, így fejlesztve az élelmiszertermelést az afrikai országban. Hozzátette, hogy már több oktatási programon is túl vannak, eddig 60 oklevelet adtak át a helyieknek. Gyuricza Csaba szerint a mintafarmokon elsősorban állattartási ismeretekkel foglalkoznak, főként a tevetartási és tejfeldolgozási technológiát adnak át.
Gyuricza Csaba beszélt arról is, hogy Magyarországon is kialakítanak ilyen mintagazdaságot, ahová – a kormány ösztöndíjprogramja (Stipendium Hungaricum) keretében – várják a csádi fiatalokat; az első jelentkezések erre az egyetemi képzésre már meg is történtek.