Rekordszámú antiszemita incidens történt tavaly Nagy-Britanniában

A háromszázezres brit zsidó közösség védelmére alakult biztonsági tanácsadó szervezet, a Community Security Trust (CST) éves felmérésében közölte: 2023-ban 4103 antiszemita indíttatású atrocitás jutott a tudomására.

Forrás: MTI2024. 02. 15. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A CST hangsúlyozta: még soha nem jegyzett fel ennyi antiszemita incidenst egyetlen naptári évben. A szervezet adatai szerint 2022-ben 1662 bejelentett zsidóellenes cselekmény történt Nagy-Britanniában, vagyis a tavalyi adat 147 százalékos emelkedést jelent éves összevetésben, írta az MTI.

A 2023-ban feljegyzett ilyen esetek száma 81 százalékkal meghaladja a 2021-ben mért előző rekordot is. Abban az évben 2261 antiszemita incidenst jelentettek a CST-nek.

A tavalyi újabb rekord a Community Security Trust adatai szerint elsősorban a Gázai övezetet uraló Hamász szélsőséges iszlamista szervezet október 7-én Izraelben elkövetett terrortámadása utáni antiszemita cselekedetek hatalmas számának következménye, a 2023-ban bejelentett 4103 antiszemita incidens közül ugyanis 2699 – az egész évi szám 66 százaléka – október 7-e után történt.

A CST kiemeli csütörtöki beszámolójában, hogy a Hamász októberi terrortámadása utáni antiszemita atrocitások száma önmagában meghaladja bármelyik előző teljes év adatait, és 589 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi azonos időszakban feljegyzett esetek számánál.

Egyedül tavaly októberben 1330 antiszemita indíttatású cselekmény jutott a szervezet tudomására; ez több mint az addigi három egyhavi rekord együtt – áll a Community Security Trust csütörtökön ismertetett éves beszámolójában.

A Hamász fegyveres szárnya, az Ezzedin al-Kaszam Brigád tagjai felvonulással emlékeznek meg az izraeli–palesztin konfliktus során elesett társaikról a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Júniszban 2021. május 27-én. A Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász szervezet és Izrael között május 10-én este kezdődött rakétaháború, amelynek során eddig 232 palesztin vesztette életét, köztük több mint 65 gyerek. Izraeli oldalon tizenkét ember halt meg. Izrael és a Hamász 2021. május 21-én megállapodott a tűzszünetről.
(Fotó: MTI/EPA/Mohamed Szaber)

A szervezet szerint a tavaly feljegyzett antiszemita incidensek közül 184 esetben az elkövetők a holokausztot dicsőítették, és az ilyen esetek 64 százaléka a Hamász október 7-i terrortámadása után történt. 

Az ilyen jellegű megnyilvánulások egy része a Hamász terrorakcióját újbóli holokausztként ünnepelte, más antiszemita cselekmények elkövetői ugyanakkor azon keseregtek, hogy Hitlernek nem sikerült kiirtania a világ teljes zsidóságát – fogalmaz a CST jelentése.

A Hamász izraeli terrortámadásában 1200-an meghaltak, háromezer ember megsebesült, és a szervezet fegyveresei több száz túszt Gázába hurcoltak. A brit kormány három évvel ezelőtt terrorszervezetté nyilvánította a Hamászt. A brit terrorellenes törvény alapján 14 évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók, akik terrorszervezetnek minősített csoportokhoz csatlakoznak, e csoportokat bármilyen módon támogatják vagy másokat ilyen csoportok támogatására biztatnak.

Borítókép: Járdára festett Dávid-csillag a jemeni fővárosban, Szanaában (Fotó: MTI/EPA/Jajha Arhab)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.