Donald Trump volt amerikai elnök egy szombati nagygyűlésen megismételte egykori szavait, hogy nem fogja megvédeni azt a nemzetet, amelyik elmarad a fizetésekkel, és „bátorítani” fogja az agresszorokat, hogy „tegyenek, amit akarnak”, írta a BBC brit közszolgálati média.
A Fehér Ház „megdöbbentőnek és elborultnak” nevezte a megjegyzést.
A dél-karolinai nagygyűlésen Trump azt mondta, hogy az Oroszországgal kapcsolatos megjegyzéseit a NATO-országok vezetőinek találkozóján tette. Emlékeztetett arra, hogy egy „nagy ország” vezetője egy olyan hipotetikus helyzetet mutatott be, amelyben nem teljesíti pénzügyi kötelezettségeit a NATO-n belül, és Moszkva támadásba lendül. Trump elmondta, hogy a vezető megkérdezte, hogy az Egyesült Államok segítségére sietne-e országának ebben a helyzetben.
Azt mondtam: Nem fizettél? Nem fizettek?… Nem, nem védeném meg magukat, sőt, arra bátorítanám őket, hogy azt tegyenek, amit akarnak. Fizetned kell
– fogalmazott.
A Fehér Ház szóvivője szerint a volt elnök „gyilkos rezsimek invázióját bátorította legközelebbi szövetségeseink ellen”, és „megdöbbentőnek és zavartnak” nevezte a megjegyzéseket.
Hozzátette, hogy a kijelentés „veszélyezteti az amerikai nemzetbiztonságot, a globális stabilitást és a gazdaságunkat”.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár vasárnap Trump megjegyzésére így reagált:
„Bármilyen olyan felvetés, hogy a szövetségesek nem fogják megvédeni egymást, aláássa mindannyiunk biztonságát, beleértve az Egyesült Államokét is, és fokozott kockázatnak teszi ki az amerikai és európai katonákat. Arra számítok, hogy függetlenül attól, hogy ki nyeri az elnökválasztást, az USA továbbra is erős és elkötelezett NATO-szövetséges marad.”
Stoltenberg szerint Trump régóta bírálja a NATO-t és azt, hogy szerinte az Egyesült Államokra túlzott pénzügyi terhet ró harminc másik nemzet védelmének biztosítása.
Patrick Bury védelmi és biztonsági szakértő, korábbi NATO-elemző a BBC-nek elmondta, hogy Trump az Egyesült Államok dühét tükrözi, amiért egyes európai NATO-országok nem költik GDP két százalékát a hadseregre, ahogyan azt a NATO elvárja.
„Keményen játszani a NATO-szövetségesekkel helyes, de minden attól függ, meddig megyünk el. Ezek a megjegyzések tényleg túl messzire mennek” – mondta.
„Ha Trump lenne a Fehér Házban, és a NATO-ban szakadás lenne akár Ukrajna miatt…, akár arról, hogy hogyan reagálna egy kisebb betörésre, az elméletileg az ötödik cikkelyt kellene kiváltania. Ez az, ami miatt a NATO szövetség aggódik, ezek a mi van, ha” – mondta. Az ötödik cikkely értelmében ha bármelyik NATO-országot támadás ér, a szövetség tagjainak meg kell védenie.