A mai demonstráció nem az első a sorban, és a gazdaszervezetek már kilátásba helyezték a folytatást. Amennyiben nem kapnak pozitív választ a kormánytól, február 27-re újabb tüntetést szerveznek, amelyen traktorokkal vonulnak be Varsóba, és amelyre a külföldi mezőgazdasági érdekképviseletek képviselőit is várják.
A gazdák felháborodására való reakció megmutatja majd, hogy kinek az érdekeit védi Donald Tusk: Ukrajnáét vagy a lengyelekét.
A lengyel miniszterelnök nemrég a „legukránbarátabb európai politikusként” hivatkozott magára, de úgy tűnik, honfitársai inkább azt szeretnék, ha lengyelbarát lenne.
A lengyel kormánynak az ukrán ügy szószólójaként és védelmezőjeként kialakított képe egyszerűen megszűnt hiteles lenni
− idézi a Politico hírportál Marek Dabrowski politikai szakértőt.
Egy felmérés szerint a lengyelek 77 százaléka egyetért a gazdák követeléseivel, ráadásul áprilisban regionális választások lesznek Lengyelországban, így Tusk mozgástere igen korlátozott.
A mezőgazdasági export Ukrajna kevés megmaradt bevételi forrása közé tartozik, így érthető, hogy Kijev igyekszik nyomás alá helyezni megmaradt szövetségeseit, hogy ne gördítsenek akadályokat az ukrán gabonadömping útjába.
Ez azonban az európai gazdákat – és főképp az Ukrajnával szomszédos országok mezőgazdaságát – létükben fenyegeti.
Borítókép: Donald Tusk lengyel miniszterelnök (Fotó: MTI/EPA/Olivier Matthys)