Erdő Péter kifejtette, a Róma egyik védőszentjének számító Szent Franciska a helytállás példaképe. Élete nagy részét olyan időszakban töltötte, amikor Rómát éhínség, járványok, háborúk pusztították. A nehéz időszakot hatgyermekes édesanyaként élte át, aki három gyermekét még csecsemőként elveszítette, feleségként, aki ápolta a háborúból sebesülten visszatért férjét, és özvegyként, aki szerzetesközösséget alapított.
Az 1440-ben elhunyt Szent Franciska életét végigkísérte a jótékony szeretet a betegek, szegények iránt – hangoztatta a bíboros. Hozzátette, a szent nemcsak adományokkal, hanem személyesen is segített a rászorulóknak.
Szent Franciska kora nagy szervezőegyénisége volt, aki éjjel-nappal járta a várost, őrangyala vigyázott rá, mivel Rómában akkor nem volt közbiztonság – jegyezte meg.
Erdő Péter hangsúlyozta, hogy a nők szerepe 2024-ben is óriási. A nőknek mindig is volt szerepük, csak azt minden korban más oldalról fedezzük fel – tette hozzá a bíboros.
Ma a nőknek a közösségi életben betöltött vezető szerepe is tudatunkba emelkedett, miközben a történelemben ez nem volt mindig így, de a magyar történelemben királynők is vezették az országot
– fejtette ki Erdő Péter. Megjegyezte, az sem volt ritka, hogy szentek töltöttek be döntő szerepet az európai közéletben, mint svédországi Szent Brigitta vagy sienai Szent Katalin.
Nőnek lenni
különleges feladat és hivatás, egyrészt a családban, másrészt a társadalomban, harmadrészt a nők saját hivatásában. Az a fajta beleérző, empatikus szeretet, amely nagyon sok nő erőssége, az emberiség egyik legjelentősebb értéke
– mondta a bíboros.
A misén mondott homíliájában Erdő Péter kiemelte, a mai világban is olyan nőkre és férfiakra van szükség, akik a remény és a szeretet fényét képviselik a sötétséggel, egoizmussal, háborúkkal, elkeseredettséggel, valamint az emberiség jövője miatti aggodalmakkal szemben.