A szerzői által „átvilágításként” jellemzett, a teljes kormányzatot átfogó Ötéves kanadai trendek című jelentés arra figyelmeztet, hogy
a kamionosok konvojos tüntetései, amelyek 2022-ben polarizálták az országot, csak előfutárai lehetnek egy olyan társadalomnak, amelyet egyre inkább „összeesküvés-elméletek és paranoia” osztanak meg.
Az elkövetkező recessziós időszak fel fogja gyorsítani az életszínvonal csökkenését, amelynek a fiatalabb generációk már tanúi voltak a korábbi generációkhoz képest – áll a jelentésben. Példaként említik, hogy sok 35 év alatti kanadai nem valószínű, hogy valaha is képes lesz lakást vásárolni.
Az elemzők szerint közel rekordszámú kanadainak vált lehetetlenné a lakástulajdonlás, a háztartásoknak már csak 26 százaléka engedheti meg magának az egylakásos házat. A helyzet különösen feszült Vancouverben, Victoriában és Torontóban, ahol a lakástulajdonlás költségei az egekbe szöktek.
Mint írják, az életszínvonal csökkenésének következményeit súlyosbítja majd az a tény, hogy a vagyoni szélsőségek közötti különbség most nagyobb, mint bármikor máskor az elmúlt generációkban.
A jelentés tavaly készült, hogy „különleges operatív információkkal” szolgáljon az RCMP vezető tisztjei és a szövetségi kormány döntéshozói számára, és arra figyelmeztet, hogy Kanada kilátásai valószínűleg tovább romlanak a következő öt évben.
A bűnüldöző szerveknek számolniuk kell a félretájékoztatási kampányok által táplált folyamatos társadalmi és politikai polarizációval, valamint a demokratikus intézményekkel szembeni bizalmatlanság növekedésével
– jegyzi meg a jelentés.
A kamionosok 2022 elején kezdődő „szabadságkonvoj” tüntetései az elmúlt időszakban több millió embert mozgósítottak a régóta hivatalban lévő Justin Trudeau liberális miniszterelnökkel szemben. Eredetileg a koronavírus-járvány miatt a sofőrökre vonatkozó korlátozások miatt indult, majd a szeparatisták és az életszínvonal csökkenése miatt felszólalók gyűjtőhelyévé vált.
Ezrek táboroztak a kanadai parlament épülete előtt, és több mint három hétre lezárták a Kanada–USA határ mentén húzódó létfontosságú kereskedelmi útvonalakat, valamint a főváros kulcsfontosságú részeit. Végül akkor törtek meg, amikor Trudeau bevetette a kanadai vészhelyzeti törvényt, amely drákói büntetéseket tesz lehetővé a kritikus infrastruktúrát megzavarók számára.
Az RCMP jelentése rémisztő képet fest a környezeti veszélyekről is. Mint írják, Kanada északi része legalább háromszor gyorsabban melegszik, mint a globális átlag, a sarki jégsapkák zsugorodása pedig kiaknázatlan nyersanyagokhoz és új közlekedési útvonalakhoz biztosít hozzáférést.
Ez az új profitszerzési lehetőség számos országot arra késztet, hogy kiterjessze területi igényeit a térségben, ami növekvő nyomást fog gyakorolni a sarkvidéki területek átengedésére
– írja a jelentés.
A jelentés a „következő lépések” című résszel zárul, amelyet azonban erősen szerkesztettek, mielőtt nyilvánosságra hoztak volna, így nem derült ki, hogy a kormány mit tervez tenni, hogy megelőzze az összeomlást.
Borítókép: Justin Trudeau kanadai miniszterelnök (Fotó: MTI/EPA/Justin Lane)