Bözödújfalu tragédiájának állít emléket az Összetartozás temploma

Augusztusban szentelhetik fel azt a templomot, amely az erdélyi bözödújfalui tó partján állít emléket a kommunista diktatúrában vízzel elárasztott falunak, az onnan menekülni kényszerülőknek. Hétfőn emelték a helyére a közel tizennyolc méter magas torony tetőszerkezetét.

Bözödújfalu, 2014. június 30. A leomlott római katolikus templom maradványai Maros megyében, az egykori Bözödújfalun 2014. június 30-án. A vízzel elárasztott templom június 29-én kora délután omlott le. MTI Fotó: Haáz Sándor Fotó: Haáz Sándor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi római katolikus istenháza pótlására is megálmodott Összetartozás templomát 2018-ban kezdték el építeni, de a koronavírus-járvány és az anyagi hiányosságok miatt elhúzódott az építése. A Székelyhon portál beszámolója szerint a templom már szinte teljes egészében felépült, csak a toronyba vezető lépcső hiányzik. A tervek szerint az Összetartozás templomát augusztus első szombatján avatják fel, akkor tartják hagyományosan a Bözödújfaluról kitelepítettek találkozóját. 

A Ceausescu-diktatúra utolsó éveiben kezdték építeni azt a 625 méter hosszú és 28 méter magas gátat, amely a Küsmöd patak vízét duzzasztotta meg a Maros megyei Erdőszentgyörgy közelében. A hivatalos álláspont szerint a tavat árvízvédelmi célból hozták létre Bözödújfalu helyén, 

a vízből kiemelkedő templomtorony azonban a romániai falurombolás szimbólumává vált. 

A víztározó már a rendszerváltozás után, 1994-ben nyelte el teljesen Bözödújfalut, amelynek lakóit korábban a szomszédos településekre költöztették.

Az egykori falu emlékét márványtábla őrzi, amelyen a lakosok nevei és a faluban gyakorolt vallások szimbólumai láthatók. A Sükösd Árpád által 1995-ben emelt emlékművön a következő szöveg áll: 

A tó fenekén Bözödújfalu nyugszik, 180 házának volt lakói szétszórva a nagyvilágban ma is siratják. A diktatúra gonosz végrehajtói lerombolták, és elárasztották, ezzel egy egyedülálló történelmi-vallási közösséget szüntettek meg, melyben különböző nemzetiségű és felekezetű családok éltek együtt évszázadokon át, egymást tisztelve, és szeretve, példás békességben. Immár a katolikus, unitárius, görög katolikus és a székely szombatosok fohászai örökre elnémultak. Legyen e hely a vallásbéke helye és szimbóluma.

Borítókép: A leomlott római katolikus templom maradványai Maros megyében, az egykori Bözödújfalun 2014. június 30-án (Fotó: MTI Fotó/Haáz Sándor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.