Ez a brüsszeli döntés bosszantja az ukránokat

Kijev csalódott, hogy nem kapja meg a 2022-ben és 2023-ban befagyasztott orosz vagyonból származó bevételeket.

Forrás: Politico2024. 03. 27. 12:33
VON DER LEYEN, Ursula
Brüsszel, 2024. március 27. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke megszólaltatja a tanácskozás kezdetét jelzõ csengõt az uniós testület heti ülésén Brüsszelben 2024. március 27-én. MTI/EPA/Olivier Hoslet Fotó: Olivier Hoslet
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Euroclear, az Európában található orosz központi banki eszközök többségét birtokló szervezet engedélyt kapott arra, hogy a 2022-es és 2023-as befektetésekből származó nyereséget visszatartsa, írta meg a Politico.

Brüsszel központjában, az Euroclear épületén kívül helyezték el az euró érkezését mutató szerkezetet. Fotó: AFP/Robert van den Brugge

Ebből a két évből származó ötmilliárd eurós nyereség egy IMF-program egy évének felel meg, tehát rengeteg pénzről van szó – mondta Olena Halushka, a Kijev-párti lobbicsoport, a Nemzetközi Központ az Ukrán Győzelemért munkatársa.

Az ukrán frontra és az ország kritikus gazdasági helyzetére tekintettel az Európai Bizottság ebben a hónapban végül azt javasolta, hogy az Európában tartott befagyasztott orosz vagyonból származó bevételek kilencven százalékát fordítsák fegyverek vásárlására Kijev számára. Az uniós végrehajtó testület szerint ez évi 2,5-3 milliárd eurót jelentene.

A döntés azonban a 2024. február 15. után felhalmozódó bevételekre vonatkozik, vagyis arra az időpontra, amikor a jogszabály első részét jóváhagyták. Az ezt megelőzően keletkezett nyereség az Euroclear értékpapírelszámoló-háznál marad.

Az elszámolóház összesen 37,6 milliárd euró értékű, nyereséget termelő eszközök letétkezelőjeként működik. Ebből az összegből 192 milliárd euró orosz állami vagyon, amelyet nem sokkal a háború 2022. februári kezdete óta befagyasztottak.

A bizottság szerint az Euroclear által visszatartott ötmilliárd euró lehetővé teszi a folyamatban lévő és potenciális oroszországi és máshol folyó perek kifizetését.

A Politico szerint egy még nem nyilvános uniós javaslat szerint a pénzeszközöket a központi értéktáraknál az ukrajnai háború miatt felmerült kiadásokra, kockázatokra és veszteségekre szánják.

Február óta 94 pert indítottak orosz szervezetek, amelyekben a belga jog szerint működő Eurocleartől követelik a visszafizetést, miután befagyasztották befektetéseiket és nyereségüket Európában, közölte egy névtelenséget kérő belga tisztviselő.

 

Ukrajna: Ez nem meggyőző érv

Denisz Maljuska ukrán igazságügyi miniszter egy múlt heti brüsszeli panelbeszélgetésen a döntést hibának nevezte.

Soha nem hallottam, hogy ötmilliárd euró puffer lenne az Euroclear számára. Ez túl nagy összeg ahhoz, hogy puffer legyen egy esetleges perhez

– mondta Maljuska.

Denisz Maljuska ukrán igazságügyi miniszter beszédet mond az újságíróknak a G7 igazságügyi miniszterei 2022. november 29-i berlini találkozójának végén. (Fotó: AFP/John MACDOUGALL)
Denisz Maljuska ukrán igazságügyi miniszter beszédet mond az újságíróknak a G7 igazságügyi miniszterei 2022. november 29-i berlini találkozójának végén. Fotó: AFP/John Macdougall

Az Euroclear 34 millió eurós bevételkiesést szenvedett el a háború közvetlen következményeként a vállalat vezérigazgatója, Lieve Mostrey szerint.

Jogi szakértők szerint azonban a nyereség lefoglalásának visszadátumozása ingoványos terep, ez lehet az oka annak, hogy a bizottság javaslata miért nem terjed ki a 2022-ben és 2023-ban keletkezett bevételekre.

Nagyon korlátozottak azok a körülmények, amelyek között a rendeletek visszamenőlegesen alkalmazhatók

 – ismerte el az ukrán igazságügyi miniszter is.

 

További engedmények az Euroclearnek

A dokumentum szerint a pénzintézet határozatlan ideig megtarthatja a bevételek három százalékát munkája hatékonyságának biztosítása érdekében. Az ötmilliárd eurós készpénztartalékon felül az Euroclear további biztosítékként a 2024. február 15. után keletkező nyereség tíz százalékát kitevő biztonsági hálót is igénybe veheti. A pénzintézet végső esetben kérheti az EU-tól ennek az összegnek a kiegészítését.

E vita független az Egyesült Államok részéről érkező nyomástól, hogy az orosz vagyontárgyakat elkobozzák, ami sokkal nagyobb összeget eredményezne, és amelyet Ukrajnának kellene küldeni. Az EU jelenleg a jogi és pénzügyi kockázatoktól való félelem miatt korlátozza magát a befektetéseikből származó bevételek felhasználásában.

 

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke megszólaltatja a tanácskozás kezdetét jelző csengőt az uniós testület heti ülésén Brüsszelben 2024. március 27-én (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.