A magyar kormány teljesítette a kohéziós források feltételeit az oktatási és képzési rendszer, valamint a nemek közötti egyenlőség területén.
Hadd tisztázzam először a tematikus lehetővé tevő feltételek fogalmát. Ezek olyan feltételek, amelyek megkövetelik a tagállamoktól, hogy olyan ágazati stratégiai kereteket hozzanak létre, amelyek szükségesek a kohéziós politika keretében végrehajtott műveletek hatékony végrehajtásához. Szeretném hangsúlyozni, hogy ezek nem kapcsolódnak a magyarországi jogállamisággal kapcsolatos aggályokhoz, nem kapcsolódnak az Alapjogi Chartára, a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközre vagy a feltételességi mechanizmusra vonatkozó horizontális feljogosító feltételekhez
– mondta Stefan De Keersmaecker, az Európai Bizottság szóvivője. A szóvivő a Portfólió kérdésére reagált, ami a Magyarországnak járó kohéziós források helyzetére irányult.
Tehát a most megítélt kétmilliárd eurónyi kohéziós forrás más kalapból származik, mint a továbbra is befagyasztott húszmilliárd euró, amit Ursula von der Leyen ismert el, hogy többek között az LMBTQ-jogokkal, a tudományos szabadsággal és a menekültügyi jogokkal kapcsolatos aggályok miatt tartanak vissza.
Keersmaecker azt is kiemelte a sajtótájékoztatón, hogy az Európai Bizottság nem csak Magyarországtól, hanem a legtöbb kohéziós forrásra pályázó tagállamtól kért még javítást a benyújtott tervek kapcsán.
A legtöbb tagállamhoz hasonlóan Magyarország sem teljesítette a program elfogadásakor az úgynevezett tematikus engedélyezési feltételek egy részét
– fogalmazott. Miután a Bizottságnak kifogásai támadtak, egy tárgyalási folyamat indult a magyar kormánnyal.
Ez a tárgyalás zárult sikeresen, így juthat majd Magyarország kétmilliárd euró támogatáshoz.
Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke távozik a pulpitustól, miután felszólalt az európai biztonsági és védelmi kérdésekről tartott vitában az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén. (MTI/EPA/Ronald Wittek)