Nagy-Britannia az EU-ból való kilépésével az Erasmus+-ból is kiszállt, ez a helyzet azonban az uniós diákoknak nagy veszteség, mert így megszűnt számukra a kiváló brit egyetemekhez való hozzáférés a programban. Az érdekvédelmi szervezeteket tömörítő Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) külkapcsolati szekciójának legutóbbi ülésén ezért elfogadtak egy ajánlást, amelyben felszólították az Európai Bizottságot, hogy tárgyaljon Nagy-Britanniával az Erasmus+-ba való visszatérésről − számol be róla a Politico brüsszeli hírportál.
A briteknek azonban ehhez nem igazán fűlik a foguk.
London azt sérelmezi, hogy diákjaik nyelvtudásbeli hiányosságai miatt mindig jóval kevesebbet kaptak a programtól, mint amennyit be kellett fizetniük, ezt pedig nehéz lenne ismét lenyomni az adófizetők torkán, így kétséges, hogy hozhatnak-e eredményt a megbeszélések.
Az unión kívüli Nagy-Britannia visszaengedésére vonatkozó javaslat annak fényében különösen érdekes, hogy a magyar egyetemeken tanuló diákok és professzorok, akik uniós polgárok, továbbra sem vehetnek részt a programban.
Mint Bocskor Andrea, a Fidesz európai parlamenti képviselője korábban elmondta, a Magyarország elé állított 17 kondicionalitási feltétel közül összesen kettő vonatkozott a modellváltó egyetemekre, amiket a magyar kormány már teljesített is. A teljesítés után azonban Brüsszel újabb feltételekkel állt elő, így
kétszázezer magyar diák, húszezer oktató és húszezer kutató, tehát összesen csaknem negyedmillió európai uniós polgár szorul ki a programból.
Borítókép: Uniós zászlók az Európai Bizottság épülete előtt Brüsszelben (Fotó: AFP/Hans Lucas/Sophie Hugon)