Amikor Kamala Harris amerikai alelnök februárban a müncheni biztonsági konferencián négyszemközt találkozott Volodimir Zelenszkijjel, olyasmit mondott az ukrán vezetőnek, amit az nem akart hallani: Tartózkodjon az orosz olajfinomítók megtámadásától, amely taktika az amerikai tisztviselők szerint növelné a globális energiaárakat, és agresszívabb orosz megtorlást vonna maga után Ukrajnán belül – írja a The Washington Post amerikai lap.
Az ügyet ismerő tisztviselők szerint a kérés felidegesítette Zelenszkijt és legfőbb tanácsadóit, akik az orosz energetikai létesítményekre mért dróncsapásokban látták azt, hogy ez egy jó lehetőség Kijev számára az erősebb ellenféllel szemben.
A lap információi szerint Zelenszkij akkor elutasította a tanácsot, mivel nem volt biztos abban, hogy az a Biden-kormányzat konszenzusos álláspontját tükrözi, a következő hetekben azonban Washington több Kijevvel folytatott megbeszélésen megerősítette a figyelmeztetést, többek között Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó, aki márciusban az ukrán fővárosba utazott, valamint más magas rangú amerikai védelmi és hírszerzési tisztviselők is.
Ahelyett azonban, hogy engedett volna az amerikai kéréseknek, Ukrajna megduplázta a tétet, és egy sor orosz létesítményt támadott meg, köztük április 2-án Oroszország harmadik legnagyobb finomítóját, amely 800 mérföldre van a fronttól.
A lépés tovább fokozta a feszültséget az amúgy is feszült viszonyban, miközben Kijev éppen arra várt, hogy megtudja, a kongresszustól megkapja-e a régóta beígért hatvanmilliárd dolláros segélycsomagot.
Amerikai, ukrán és európai tisztviselők – többen névtelenséget kérve – beszéltek a The Washington Postnak a Washington és Kijev közötti nézeteltérésekről.
Az ukrán stratégia védelmezői azzal vádolják a Fehér Házat, hogy a belpolitikát helyezi előtérbe Kijev katonai céljaival szemben.
Nekem úgy tűnik, hogy a Biden-kormányzat nem akarja, hogy a gázárak emelkedjenek egy választási évben
– mondta Tom Cotton republikánus szenátor Lloyd Austin védelmi miniszternek egy múlt heti meghallgatáson. A szintén republikánus Austin Scott pedig azt kérdezte a minisztertől egy másik meghallgatáson, hogy „miközben Oroszország az ukránok olaj-, gáz- és energiaszektorát támadja, miért ne támadhatnák az ukránok az orosz olaj-, gáz- és energiaszektort?”