Orosz–ukrán háború: Észak-Korea lehet az igazi nyertes?

Az orosz–ukrán háború egyik nagy nyertese Észak-Korea – legalábbis haditechnikai szempontból. A távol-keleti ország a konfliktusban egyértelműen szövetségesét, Oroszországot támogatja katonailag is: Phenjan már temérdek fegyvert, köztük rakétákat szállított az orosz hadseregnek. Ukrajnában pedig most élesben tesztelhetik a fegyvereket, melyre Észak-Koreának ez idáig nem volt lehetősége.

2024. 04. 07. 9:52
KIM Dzsong Un
Az észak-koreai állami hírügynökség, a KCNA által közreadott felvételen Kim Dzsong Un észak-koreai vezető (b) és lánya, Kim Dzsu E (k) egy Hvaszong-18 szilárd üzemanyagú interkontinentális ballisztikus rakéta fellövését nézi egy meg nem nevezett észak-koreai helyszínen 2023. december 18-án. Forrás: MTI/EPA/KCNA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az, hogy Oroszország észak-koreai rakétákat használ az orosz–ukrán háborúban, ritka esélyt ad Phenjannak arra, hogy a harctéren fegyvereit bevetve levonják a tanulságokat, melyek révén azokat fejleszteni tudják – idézte a Bloomberg amerikai televíziós hálózat Charles Flynn amerikai tábornok álláspontját. Az Egyesült Államok csendes-óceáni hadseregének (USARPAC) parancsnoka szerint az ukrajnai színtér egyenesen egy „harctéri laboratórium” Kim Dzsong Un észak-koreai vezető hadseregének számára.

A távol-keleti ország ugyanis temérdek katonai fejlesztést hajt végre, ám sem ezeket, sem fegyvereiket nincs lehetőségük tesztelni. Noha a híradásokban lehet hallani a ballisztikus rakéták teszteléseiről, egy eszköz harctéri bevetése jóval több tanulsággal járhat.

Amerikai értesülések szerint az oroszoknak adott fegyverek között olyanok is vannak, melyeket könnyű elrejteni, gyorsan lehet telepíteni, ám lelőni nehéz őket. Köztük van például a KN–23 (hivatalos nevén Hvaszong–11Ga) típusú ballisztikus rakéta, mely fegyverszakértők szerint nagy pontossággal képes eltalálni célpontokat. Év elején több hírportál írt arról, hogy Harkiv elleni támadás során vethették be az ismert észak-koreai rakétát.

Észak-Koreát az ukrajnai háború kirobbanása után vádolták meg azzal, hogy fegyverekkel látja el Oroszországot, noha az ilyen kijelentéseket ez idáig tagadták a felek. Korábban azonban mutattak be olyan bizonyítékokat, melyek a Moszkva és Phenjan közötti fegyverkereskedelmet támasztják alá: februárban egy Harkivra kilőtt rakétáról állították, hogy Észak-Koreából származik. Az ügy érdekessége azonban az volt, hogy amerikai és európai alkatrészekből állították össze a lövedéket – ami egyúttal arra is utal Phenjan megkerüli a rá vonatkozó nemzetközi szankciókat a fegyverekkel és fegyveralkatrészekkel folytatott kereskedelem esetében.

A fegyverkereskedelemből egyébként mindkét fél profitál: Moszkva az orosz–ukrán háborúban felhasznált katonai eszközökért cserébe élelmiszert, nyersanyagokat és fegyvergyártáshoz szükséges alkatrészeket ad Phenjannak.

Flynn ugyanakkor aggodalmainak is hangot adott, mondván a csendes-óceáni térségben sem túl békés a helyzet. Közölte, az Egyesült Államok terve az, hogy közepes hatótávolságú rakétákat telepítsen a régióba, ám számolnak azzal, hogy nagy riválisuknak, Kínának korántsem fog tetszeni az ötlet. 2019-ben a keleti nagyhatalom ellenintézkedésekre figyelmeztetett egy ilyen lépés esetén.

Borítókép: Az észak-koreai állami hírügynökség, a KCNA által közreadott felvételen Kim Dzsong Un észak-koreai vezető (balra) és lánya, Kim Dzsu E (középen) egy Hvaszong–18 szilárd üzemanyagú interkontinentális ballisztikus rakéta fellövését nézi egy meg nem nevezett észak-koreai helyszínen 2023. december 18-án (Fotó: MTI/EPA/KCNA)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.