A lengyel gazdák februárban kezdték el blokkolni a teherautókat több határátkelőhelyen, tiltakozásul az ukrán mezőgazdasági import és az Európai Unió által rájuk erőltetett „Green Deal” ellen.
A Kijev és Varsó között folyó tárgyalások ellenére eddig nem született kielégítő megoldás.
A lengyel gazdák április 18-án ideiglenesen megújították a teherautók blokádját a Korczowa–Krakovets és a Medyka–Shehyni átkelőknél. A tüntetők várhatóan április 20-án reggelig blokkolják az Ukrajnába tartó teherautókat, írja a The Kyiv Independent.
Tusk kiemelte: Ukrajna rendkívül nehéz helyzetben van az ország energetikai infrastruktúráját ért legutóbbi orosz támadások után. A lengyel hatóságok szerinte nem engedhetik meg a határátkelőhelyek lezárását, függetlenül a tiltakozások okától.
Semmilyen módon nem árthatunk Ukrajnának egy olyan helyzetben, amikor a háború sorsa dől el
– mondta a miniszterelnök.
Számítok a megfontoltságra és a tiltakozás e formájának elutasítására.
A lengyel kormány készen áll arra, hogy további támogatási formákat nyújtson azoknak a gazdáknak, akik elvesztették jövedelmük egy részét – mondta Tusk. A lengyel hatóságok állítólag megtisztítják majd az ellenőrzőpontokat, bár a miniszterelnök szerint nincs szükség közvetlen kényszerítő intézkedésekre.
A blokád miatt megromlott a viszony Kijev és Varsó között
A tüntetők többször is kiöntötték az ukrán gabonát, ami felháborodást váltott ki Ukrajnában. Denisz Smihal ukrán miniszterelnök március 28-án érkezett Lengyelországba, hogy találkozzon Donald Tuskkal, és tárgyaljon a két ország közötti mezőgazdasági kereskedelmet érintő kérdésekről.
Varsó és Kijev akkor megállapodott abban, hogy kölcsönösen kielégítő megoldásokat keresnek, például a mezőgazdasági termékek kereskedelmének ellenőrzési és felügyeleti rendszerét.
Április elején Lengyelország és Ukrajna együttműködési tanácsot hozott létre a kétoldalú lengyel-ukrán kapcsolatok kezelésére és Ukrajna újjáépítésének támogatására.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Unióban megállapodás született arról, hogy újabb egy évvel meghosszabbítják az ukrán import vámmentességét, azonban egyes termékekre, így a mézre, a kukoricára, a zabra és a darára mennyiségi korlátozást vezetnek be.
A búza azonban továbbra is kimaradt a listából, annak ellenére, hogy többek között Lengyelország épp ezzel kapcsolatban szeretett volna előrelépést elérni.