A két fajsúlyos uniós vezető félhivatalos találkozójára mindössze néhány nappal Hszi Csin-ping kínai elnök európai látogatása előtt került sor. A német kancellár feleségével együtt találkozott a francia elnökkel és annak feleségével egy párizsi étteremben, írja névtelen kormányzati forrásokra hivatkozva a Politico.
A megbeszélés egyik fő témája minden bizonnyal Hszi Csin-ping látogatása volt, aki vasárnap érkezik három napos látogatásra Franciaországba, majd a kínai elnök tovább utazik Szerbiába és Magyarországra, írta a lap.
Scholz és Macron az elmúlt években többször is összetűzésbe került egymással, legutóbb februárban, amikor a francia elnök azt javasolta, hogy a szövetségesek szárazföldi csapatokat küldjenek Ukrajnába, amit a német kancellár határozottan elutasított. Scholz és Macron emellett nem ért egyet a támogatott kínai elektromos járművekre kivetett uniós vámok esetleges bevezetésével kapcsolatban sem.
Az EU és Kína közötti feszültségek egyike ugyanis az elektromos autókkal kapcsolatos. A francia elnök szerint az elektromos autókra az európai piacon 10 százalékos adót vetnek ki, miközben azok gyártását a kínai kormány kiemelten támogatja. Ezzel szemben az európai elektromos járművek, amelyek esetében „Európa szabályozza a gyártóknak nyújtott támogatásokat”, a kínai piacon 15 százalékos adót fizetnek.
Nagyon pragmatikusnak kell lennünk, és stratégiai érdekeink szempontjából kell vizsgálnunk ezt a kérdést.
– mondta óvatosan Macron, írta a La Tribune.
A versenynek tisztességesnek kell lennie
A párizsi vacsorán egyes források szerint Macron megpróbálhatta meggyőzni a kancellárt, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mellett csatlakozzon hozzá a kínai elnökkel történő találkozóján.
Olaf Scholz áprilisi sanghaji látogatása során felszólította a kínai kormányt, hogy a tisztességes verseny fennmaradása érdekében csökkentse az agresszív támadásokat az európai piaccal szemben, és kezelje jobban a nyugati cégeket.
Scholz olyan német cégek vezetőivel utazott Kínába mint a Siemens, a BMW és a Mercedes-Benz, és azt próbálta elérni, hogy az ázsiai gazdasági nagyhatalom hagyjon fel diszkriminatív üzleti gyakorlataival, különben az Európai Uniónak nem lesz más választása, mint fokozni a védelmi mechanizmusokat vele szemben, írta meg lapunk korábban.
A német–francia félhivatalos találkozó másik témája minden bizonnyal az uniós politika, különösen a védelmi és annak finanszírozása volt. Macron erőteljesen szorgalmazza a védelmi kötvények bevezetését, amely közös európai adósságkibocsátást jelentene a katonai beruházások finanszírozására. Scholz eddig azonban elutasította ezt az ötletet.
Öt év után először érkezik Európába Hszi Csin-ping – a tervek szerint a kínai elnök Magyarország mellett Szerbiába és Franciaországba is ellátogat. Hivatalos útját vasárnap kezdi meg, Budapestre Francia és szerbiai látogatása után május 8-án érkezik. A találkozó, amely egybeesik a magyar–kínai diplomáciai kapcsolatfelvétel 75. évfordulójával, nemcsak a két ország kapcsolata szempontjából, de globális szinten is jelentős – hangsúlyozta lapunknak Gong Tao, Kína magyarországi nagykövete.
Párizsban Emmanuel Macron a Bloomberg információi szerint azt szeretné elérni Hszi Csin-pingnél, hogy a kínai elnök Vlagyimir Putyinra nyomást gyakorolva vessen véget az orosz–ukrán háborúnak.