A kínai Csang'e–6 holdszonda visszatért a Földre

A kínai Csang'e–6 holdszonda, mely elsőként hozott mintákat a Hold túlsó oldaláról, kedden landolt az észak-kínai Belső-Mongólia régióban.

Forrás: Reuters2024. 06. 27. 19:15
A Kínai Nemzeti Űrhivatal (CNSA) a felszálló és leszállóegységet mutatja be, amelyet a kínai Chang’e-6 holdszonda rögzített, miután leszállt a Holdra. Fotó: Kínai Nemzeti Űrhivatal Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A visszatérő kapszula pekingi idő szerint délután 14:07-kor ért földet, fedélzetén holdi talajmintákkal, amelyeket a szonda a hónap elején gyűjtött, miután sikeresen leszállt a Hold déli-sarki Aitken-medencéjében, számolt be a Reuters.

XINHUA PHOTOS OF THE DAY
A Chang'e–6 holdszonda visszatérőjét a pekingi Kínai Repüléstudományi és Technológiai Vállalathoz tartozó Kínai Űrtechnológiai Akadémián tartott ünnepségen megnyitják, Kína fővárosa, 2024. június 26. (Fotó:Xinhua/AFP/Jin Liwang) 

A kapszula leszállása után Zhang Kejian, a Kínai Nemzeti Űrügynökség vezetője bejelentette, hogy a Csang'e–6 holdi küldetés sikeresen befejeződött. Hszi Csin-ping kínai elnök szerint a küldetés befejezése mérföldkőnek számít Kína azon törekvésében, hogy űr- és tudományos nagyhatalommá váljon.

A Csang'e–6 szondát május 3-án indították el egy Hosszú Menetelés–5 rakétával a Hainan déli szigetén található Wenchang műholdindító központból.

Az egyelőre ismeretlen mennyiségű holdmintákat kínai és külföldi tudósok fogják elemezni, mely várhatóan új részletekkel szolgálhat a Föld, a Hold és a Naprendszer kialakulásáról.

A 2024. június 4-én közzétett fotó a Hold felszínének általános képét mutatja, amelyet a Chang'e–6-hoz csatlakoztatott panorámakamera készített. (Fotó: AFP/Kínai Nemzeti Űrhivatal)

A korábbi Csang'e–5 küldetés mintái, amelyek a Hold közeli oldaláról hoztak vissza mintákat, új ásványok felfedezéséhez és a Hold geológiai korának pontosabb tartományainak meghatározásához vezettek.

A legújabb Hold-küldetés sikere további lendületet adhat Kína Hold- és űrkutatási programjának, amely már most is szoros versenyben áll az Egyesült Államokkal.

Bill Nelson, a NASA adminisztrátora idén aggodalmát fejezte ki Kína holdkutatási programja miatt, és a két szuperhatalom közötti űrverseny fokozódásáról beszélt.

Örülök, hogy újra fellángolt az (űr)verseny, de természetesen szeretném, ha egymás mellett és együtt versenyeznénk

– mondta Neil Melville-Kenney, az Európai Űrügynökség műszaki munkatársa, aki kínai kutatókkal dolgozik együtt a Csang'e–6 egyik hasznos rakományán.

Neil Melville-Kenney, az Európai Űrügynökség vezető kutatója beszél a Chang'e–6 International workshopon a dél-kínai Hainan tartományban, Haikouban május 3-án. (Fotó: AFP/HECTOR RETAMA)

 

„Tudjuk, hogy a Hold túlsó oldala egy ismeretlen hely, más anyagokból áll, mint a Hold közeli oldala, más a történelme… tényleg alapvető tudományos jelentőségű, hogy ezeket a mintákat visszakapjuk” – mondta Melville-Kenney.

Az Európai Űrügynökség októberben találkozik a Kínai Nemzeti Űrügynökséggel, hogy megvitassák a további együttműködés lehetőségeit.

Borítókép: A Kínai Nemzeti Űrhivatal a fels- és leszállóegységet mutatja be, amelyet a kínai Chang’e–6 holdszonda rögzített, miután leszállt a Holdra. (Fotó: AFP/Kínai Nemzeti Űrhivatal)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.