Kuba tisztában van azzal, hogy az amerikai USS Helena tengeralattjáró az ország felségvizein tartózkodik. Ugyanakkor a kubai hatóságok ragaszkodnak ahhoz, hogy az ilyen látogatások csak meghívás alapján történhetnek.
Tájékoztattak bennünket, de nem szeretjük a hívatlan tengeri jelenlétet a területünkön
– írta az X-en Carlos Fernandez de Cossío Dominguez, a köztársaság külügyminiszter-helyettese.
Tudtunk a jelenlétükről, mert az évek óta követett eljárásoknak megfelelően az USA előre tájékoztatott minket. De nyilvánvalóan nem tetszik nekünk, hogy egy ilyen hajó jelen van a területünkön és áthalad a vizeinken, amely egy olyan hatalomhoz tartozik, amely hivatalos és gyakorlati szempontból ellenséges politikát folytat Kubával szemben
– mondta el a tisztviselő a cubaminrex.cu tudósítása szerint.
A haditengerészeti látogatások egy országba általában meghívás eredményeként történnek, és ez nem így van. A legfontosabb dolog, amit nem szabad elfelejteni, hogy területünk egy részének egy idegen hatalom általi, a kubai nép akarata ellenére történő megszállása illegális és elfogadhatatlan. Ez egy törvénytelen katonai megszállás, és ez az, ami a különbséget jelenti
– tette hozzá.
Orosz hadihajóflotta érkezett a kubai vizekre szerdán a tervezett karibi hadgyakorlatot megelőzően. Megfigyelők szerint a lépés legfontosabb célja a hatalom demonstrálása az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatás miatti növekvő feszültség közepette.
Borítókép: Orosz tengerészgyalogosok a Kubába látogató orosz haditengerészeti különítményhez tartozó orosz atom-tengeralattjáró, a Kazan (R) tetején állva figyelik a kanadai HMCS Margaret Brooke-ot, a Kanadai Királyi Haditengerészet (RCN) második Harry DeWolf-osztályú tengeri járőrhajóját a havannai kikötőbe érkezéskor 2024. június 14-én. A kanadai hadihajó látogatása a Kuba és Kanada közötti kapcsolatok 80 éves fennállásának megünneplésére szolgál, és egybeesik az ugyanabban a kikötőben dokkoló orosz haditengerészeti erők jelenlétével. (Fotó: AFP/Yamil Lage)