Roberta Metsola, az Európai Parlament jelenlegi elnöke vezette fel az új Európai Parlament becsült mandátumait. Az elnök reményét fejezte ki, hogy sokan élnek és éltek a választással mint a polgároknak járó „joggal, lehetőséggel és kötelezettséggel”. Metsola kiemelte, hogy 360 millió európai választópolgárnak nyílt lehetősége, hogy szavazatukkal Európa ügyeiről döntsön, pontosan arról, hogy Európa milyen irányba haladjon a következő öt évben.
Az EP első mandátum-előrejelzése tizenegy országos becslésen és tizenhat ország, a választások előtti szavazási szándékra vonatkozó közvélemény-kutatásán alapul. Ez jelenleg a következőt mutatja:
- Néppárt (EPP): 181
- Szocialisták (S&D): 135
- Renew: 82
- Konzervatívok (ECR): 71
- Identitás és Demokrácia (ID): 62
- Zöldek: 53
- Független képviselők: 51
- További indulók (még be nem sorolt, új képviselők): 51
- Baloldal (GUE/NGL): 34
Érezhető jobboldali erősödés
Az este fél kilenckor ismertetett számok magukért beszélnek. A konzervatív erők – azaz a Konzervatívok és Reformerek (ECR), illetve az Identitás és Demokrácia (ID) – együttesen az új Európai Parlament második legerősebb tömbjévé válhatnak. Az ECR tábora két, míg az ID csoportja tizenhárom képviselővel bővül a számok alapján.
Fontos, hogy ez egy becsült érték, illetve az EP-ben szereplő pártokat a jelenlegi pártjukba számolják. Tehát például a Fidesz esetében ők a független képviselők táborát erősítik, miközben várhatóan az új parlamentben az ECR soraihoz csatlakoznak majd.
A számok ebben a kontextusban értelmezendőek.
Stabil Néppárt, gyengülő baloldal
Az Európai Néppárt (EPP) megtartotta vezető pozícióját, de a baloldali pártok népszerűsége érzékelhetően csökkent. Az EP becslése szerint az új felálló Európai Parlamentben a szocialisták néggyel, a liberális Renew hússzal és a Zöldek tizennyolccal kevesebb képviselőre számíthatnak. A Renew által szenvedett visszaesés különösen a francia választási eredmények miatt következett be. A megerősödő francia jobboldal főként az Identitás és Demokrácia pártcsaládot fogja majd erősíteni a következő ciklusban.
Borítókép: Roberta Metsola, az Európai Parlament (EP) elnöke beszédet mond az EU 2004-es bővítésének közelgő 20. évfordulója alkalmából az EP strasbourgi plenáris ülésén. (MTI/EPA/Ronald Wittek)