Hazudtak, régtől fogva dédelgetett német terv az európai szintű sorkatonaság

Egy német–amerikai agytröszt 2022-ben javasolta a kötelező európai sorkatonaságot, hogy ezáltal is erősödjön az európai öntudat.

2024. 06. 02. 5:52
Medical Qualifications For Army Service Start In Poland
Egy fiatal férfit egy orvosi bizottság vizsgál meg Lengyelországban. A kötelező orvosi ellenőrzések rögzítik, hogy a fiatal férfiak és nők képesek-e szolgálni a lengyel hadseregben. Fotó: Dominika Zarzycka Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke azzal az ötlettel állt elő, hogy az európai unió állítson fel közös kötelező sorkatonai szolgálatot. Ezt a javaslatot már az újonnan felálló EP-ben fogják megvitatni, hacsak nem sikerül kiszorítani a háborúpárti, az orosz–ukrán háború eszkalációjában érdekelt képviselőket. 

A V4NA azt írta, a júniusi európai parlamenti választás után felálló testület az elsők között igyekszik majd megvitatni ennek lehetőségeit, ezért sorsdöntőnek bizonyulhat a voksolás.

CSU election campaign event with top European candidate Weber
Manfred Weber, a CSU európai parlamenti választási vezető jelöltje egy választási kampányrendezvényen köszönti vendégeit. (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Daniel Löb)

Arccal az „Európai Egyesült Államok” felé?

Az Európai Uniónak saját hadseregre van szüksége, értekezett erről a Washington Post hasábjain Vincent-Immanuel Herr és Martin Speer is 2022 májusában. A Herr & Speer német–amerikai agytröszt alapítói szerint az ukrajnai háború is rávilágított arra, hogy milyen ostobaság Európának túlzottan az Egyesült Államokra támaszkodnia. 

A szerzőpáros egészen sajátos módon az európai identitás kialakításának fontosságát is hangsúlyozza az európai szintű sorkatonaság kapcsán. Mint írják:

„Az EU büszke a nyelvek, kultúrák és történelmek sokszínűségére, ennek a heterogenitásnak azonban ára van […], sajnos kevesen tartják magukat elsősorban európainak. Egy közös uniós katonaság azonban elősegítheti egy olyan közösség kialakulását, amely európai öntudatot építene, ami szükséges feltétele annak, hogy Európa magabiztosabban lépjen fel a geopolitikában.”

Ez különösen igaz lenne, ha a 17 éves uniós polgárok számára kötelező szolgálati időt – hat-kilenc hónapot – írnának elő

– teszik hozzá.

Az általuk megfogalmazott terv alapján a nők és a férfiak iskolai tanulmányaik befejezése után választhatnák, hogy vagy civilként teljesítenek szolgálatot, vagy az EU fegyveres erőinek katonájaként.

Mindkét esetben azonban ezt szülőhazájukon kívül lenne ajánlatos elvégezniük, fogalmazták meg.

„Ez egy nagyszerű lehetőség lehetne” – lelkendezett közösségi oldalán a bajor Martin Speer.

A Herr& Speer arról is írt, hogy azt javasolják, hogy az EU hadseregét az EU kül- és biztonságpolitikai tanácsa felügyelje (amely az Európai Unió Tanácsának és az Európai Parlamentnek a tagjaiból állna, és egy új védelmi biztos vezetné). 

Vincent-Immanuel Herr és Martin Speer egyébként az Európai Parlamentben is megfordulnak időnként, például az Európai Bizottság oktatásért, ifjúságért, sportért és kultúráért felelős főigazgatójának meghívására 2023 márciusában beszéltek uniós gyakornokok előtt. 

A Herr & Speer javaslata összecseng azzal, a német Junge Union által felvázolt tervvel, amely akár a tagállamok hatásköreit Brüsszelnek is átruházva hozna létre kötelező európai sorkatonaságot. 

A Junge Union javaslata a nők és férfiak katonai szolgálatának bevezetésére Európa-szerte 2017-ben jelent meg először. Mint arról a Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ) akkor beszámolt, 

a dokumentum kifejezetten javasolja, hogy „minden fiatalnak legalább kilenc, de legfeljebb 24 hónapig katonai vagy polgári szolgálatot kellene teljesítenie egy európai országban”. Az Európai Védelmi Unió iránti elkötelezettség magában foglalja a nemzeti hatáskörök feladását az európai szint javára

– volt olvasható a Junge Union elnökségének határozattervezetében. 

A NOZ idézte Paul Ziemiakot, az akkor mintegy 110 ezer tagot számláló ifjúsági szervezet szövetségi elnökét is. Szerinte egy ilyen általános európai kötelező szolgálat „fontos lépés lehet ebbe az irányba”.

Bundeswehr Journal beszámolójából kiderül az is, hogy Ursula von der Leyen is részt vett a 2017-es tanácskozáson.

 

Borítókép: Egy fiatal férfit egy orvosi bizottság vizsgál meg Lengyelországban. A kötelező orvosi ellenőrzések rögzítik, hogy a fiatal férfiak és nők képesek-e szolgálni a lengyel hadseregben (Fotó: NurPhoto/AFP/Dominika Zarzycka)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.