A katonai rendőrségről szóló törvénytervezetet már be is jegyezték az ukrán parlamentben, írja a TSN.ua. A védelmi minisztérium támogatta a döntést.
Május 31-én a Verhovna Rada kezdeményezte a katonai rendőrség létrehozását, a védelmi minisztérium pedig sürgette a képviselőket, hogy támogassák a törvénytervezetet.
Ez a tervezet kulcsfontosságú az Ukrán Fegyveres Erők számára, amelynek sürgősen szüksége van egy olyan rendszer létrehozására, amelynek első lépése a katonai rendőrség
– közölte a védelmi minisztérium.
Az indokolás szerint a törvénytervezet célja, hogy megteremtse a katonai rendőrség jogszabályi alapjait és jogi keretét, amelynek a fő feladata a rend és a katonai fegyelem biztosítása a Honvédelmi Minisztériumban, a fegyveres erőkben és az Állami Különleges Közlekedési Szolgálatban.
A javaslat szerint a katonai rendőrség tagjai részt vehetnének katonai akciókban is, tagjai pedig a fegyveres erők közül kerülnének ki, és nem haladhatnák meg annak létszámának 1,5 százalékát. A személyi állomány katonákból, köztisztviselőkből és alkalmazottakból állna, szerződéses és sorkatonai szolgálatot teljesítő katonák vegyesen. Az új rendvédelmi szerv a rendőrséghez hasonló hatáskörökkel rendelkezik majd, de további jogosítványokkal is felruháznák.
A katonai rendőrség ellenőrizheti a járművezetők okmányait, és szükség esetén behatolhat a lakásokba is, emellett a bűncselekmény elkövetésével gyanúsított személyek őrizetbe vétele során jogosultak lesznek erőszak alkalmazására is.
A vonatkozó törvénytervezetet az illetékes végrehajtási bizottság a Verhovna Radának elfogadásra javasolta. A lap emlékeztetett arra, hogy az ukrán parlament nemrég első olvasatban jóváhagyta az Ukrajna Nemzeti Gárdájáról szóló törvény módosításáról szóló törvénytervezetet. A Nemzeti Gárda katonái az ellenszegülőkkel szemben szintén alkalmazhatnak kényszerítő intézkedéseket, sőt akár gránátokat és robbanószereket is.
Lapunk is megírta, hogy az ukrán Állami Nyomozó Iroda a súlyos veszteségek miatt engedélyezte az Ukrán Fegyveres Erőknek, hogy a korábbi dezertőröket is a frontra küldje.
Kijevnek komoly gondot okoz a hadsereg újoncokkal való feltöltése. Az ukrán hadsereg a harctéren elszenvedett veszteségek és az utánpótlás hiánya miatt folyamatos nehézségekkel küzd. Májusban Ukrajna törvényt fogadott el a mozgósítás szigorításáról, amely szerint minden hadköteles személynek a dokumentum hatályba lépését követő hatvan napon belül frissítenie kell adatait a katonai sorozóhivatalban. A leszerelés határidejét a dokumentum nem határozza meg. Áprilisban pedig 27 évről 25-re csökkentették a sorkötelezettségi korhatárt.