Boris Pistorius már többször is a 2011-ben felfüggesztett katonai szolgálat visszaállítása mellett érvelt. A védelmi miniszter május 27-én bemutatta a terveit pártja elnökségének. Ezek azonban valószínűleg nem kizárólag az önkéntes szolgálatra épülnek, mint ahogyan arról az első hírek szóltak, írta a Kreiszeitung.
Kommunikációs szempontból most vezetik fel a sorkatonaság visszaállítását, mondta el lapunknak Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója.
A német médiában olyan közvélemény-kutatások jelennek meg, hogy a németek fele már támogatja a sorkötelezettség visszaállítását. Pistorius viszi ezt a hangot, amelyet Manfred Weber is támogat.
– jelentette ki a szakértő.
„Kötelező szolgálat nélkül nem fog működni”
Pistorius több mint húszezer új katonát akar toborozni, hogy pótolja a Bundeswehr létszámhiányát és növelje védelmi képességeit. E cél elérése érdekében a védelmi minisztérium a kötelező katonai szolgálat újbóli bevezetésében bízik. A német lapok korábban az önkéntességet emelték ki,
Boris Pistorius azonban egyértelművé tette: „Kötelező szolgálat nélkül nem fog működni.”
A védelmi miniszter a Zeit Online-nak elmondta, hogy középtávon egy rendeletnek lehetővé kellene tennie, hogy a fiatalokat akaratuk ellenére is szolgálatra kényszerítsék.
Ami Németországban megjelenik az később uniós szinten is meg fog jelenni.
– mutatott rá a szakértő.
A német gyakorlat az előbb-utóbb európai gyakorlat lesz, és ez az ami miatt veszélyes ez a német kezdeményezés, hangsúlyozta Kiszelly Zoltán.
Azért van szükség a sorkötelezettség bevezetésére – nyilván a választás után – hogy mire az ukránok elfogynak és a mostani nyugati katonák elfogynak addigra legyen kit a húsdarálóba küldeni, figyelmeztet a szakértő.
Több országban már visszaállították a sorkatonaságot de így az európaiak nem mondhatják, hogy nem tudták. Arra hivatkozhatnak később, hogy szó volt róla, ennek tudatában szavaztak az uniós polgárok, ezt Manfred Weber is elmondhatja, mutatott rá a szakértő.
Jövőre át szeretnének az unióban térni a többségi szavazásra, és ezért is fenyeget az európai sorkötelezettség mert a kül-és biztonságpolitikában is át akarnak térni minden kérdésben a többségi szavazásra.
– tette hozzá.
Kiszelly Zoltán arról is beszélt, hogy emellett ősztől lesz egy ún. uniós hadügyminiszter, hivatalosan védelmi biztos, aki most még csak a fegyverbeszerzéseket koordinálja, de azt láthatjuk majd, hogy esetleg később a kiképzést is.
A németországi újbóli sorkatonaság ötlete Alexander Müller, a Bundestag FDP-frakciójának védelempolitikai szóvivője részéről erős ellenállásba ütközött. Müller egyértelműen ellenezte a kötelező katonai szolgálat újbóli bevezetését, amelyet „a szabadság és a polgári jogok masszív megsértésének” nevezett.
Az FDP nem akar semmiféle kötelező szolgálatot.
- mondta Marie-Agnes Strack-Zimmermann a német Szabaddemokrata Párt (FDP) liberális politikusa, aki pártja csúcsjelöltjeként indul az európai parlamenti választásokon. FDP védelmi szakértője inkább 900 000 tartalékos aktivizálását kéri Németországban az orosz fenyegetés miatt.
A társadalom nagy része a sorkatonaságot sehol sem támogatja, mutatott rá Kiszelly Zoltán.
Scholz most a béke kancellárjaként jelenik meg a választások előtt és a német társadalom is megosztott. A Szociáldemokrata Párton (SPD) belüli mainstream ami inkább kifelé beszél és van az ún. jó rendőr aki pedig nem, de meg fogják szavazni és később azt mondhatják, hogy lám, hát ezt Brüsszel is akarja.
– hangsúlyozta a szakértő.
A Weber-tervként elhíresült javaslat első ízben a Junge Union javaslataként a nők és férfiak katonai szolgálatának bevezetésére Európa-szerte 2017-ben jelent meg először.
A Junge Union (a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) ifjúsági szervezete) dokumentuma kifejezetten javasolja, hogy minden fiatalnak legalább kilenc, de legfeljebb 24 hónapig katonai vagy polgári szolgálatot kellene teljesítenie egy európai országban.
Az Európai Védelmi Unió iránti elkötelezettség magában foglalja a nemzeti hatáskörök feladását az európai szint javára – olvasható a Junge Union elnökségének határozattervezetében.